Zielone podatkowe wyzwania dla sektora nieruchomości.
O co pytają na szkoleniach?
ESG (Environmental, Social, Governance) i związane z tym zielone wyzwania to obecnie jeden z najbardziej istotnych tematów w sektorze nieruchomości. W obliczu rosnącej liczby regulacji w tym zakresie, warto być na bieżąco z takimi kwestiami jak: podatek od nieruchomości, zagadnienie JPK CIT, opodatkowanie akcyzą solarnych stacji ładująco-parkujących dla rowerów i hulajnóg elektrycznych czy opodatkowanie zielonych benefitów w miejscach pracy.
Na pytania dotyczące zielonych podatkowych wyzwań dla sektora nieruchomości odpowiadają eksperci MDDP: Rafał Kran, Agnieszka Kisielewska, Katarzyna Trzaska-Matusiak oraz Karolina Demska, którzy na co dzień – w ramach MDDP Platforma Wiedzy – dzielą się wiedzą w tym zakresie.
- Natknęliśmy się ostatnio na ofertę tzw. paneli wiatrowych, które wytwarzają energię, a jednocześnie mogą pełnić inną funkcję, np. ogrodzenia, czy wygrodzenia urządzeń wentylacyjnych na dachu biurowca. Czy takie obiekty podlegałyby opodatkowaniu PON?
- Działamy w branży OZE, mamy projekty wiatrowe i fotowoltaiczne. Czekamy na finalne przepisy dotyczące podatku od nieruchomości od 2025 r., ale ostatnio mamy też zagadnienie JPK CIT. Dział księgowy jest pełen obaw w zakresie sprostania tym obowiązkom. Nie tylko w aspekcie technologicznym, ale również merytorycznie. Czy jest jakiś związek pomiędzy podatkiem od nieruchomości a JPK CIT?
- Czy Spółka wynajmująca powierzchnie użytkowe, która zamontowała instalację fotowoltaiczną na dachu swojego budynku usługowego, jest zobowiązana do zapłaty akcyzy za energię elektryczną wyprodukowaną i przekazywaną najemcom, jeśli energia ta jest rozliczana na podstawie faktycznego zużycia przez najemców i uwzględniona w osobnej pozycji na fakturze?
- Czy Spółka świadcząca usługi w zakresie eksploatacji i utrzymania odcinków autostrad, która wykorzystuje agregaty prądotwórcze oraz planuje zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, może skorzystać ze zwolnienia od akcyzy za zużycie energii elektrycznej na własne potrzeby, a także czy istnieje po jej stronie obowiązek rejestracji w CRPA, składania deklaracji podatkowych oraz prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej?
- Spółka udostępnia pracownikom flotę samochodów służbowych o napędzie elektrycznym i hybrydowym do użytku służbowego i prywatnego. Pojazdy będą ładowane w miejscu zamieszkania pracowników, co przełoży się na wzrost kosztów energii elektrycznej ponoszonej przez pracowników. W związku z tym Spółka zamierza wprowadzić wewnętrzne regulacje dotyczące comiesięcznego ryczałtu dla pracowników wypłacanego na pokrycie kosztów ładowania samochodów służbowych. Czy wypłata przez Spółkę ryczałtu na pokrycie zwiększonych kosztów energii elektrycznej będzie stanowiła dla pracowników przychód, a na spółce będą ciążyły obowiązki płatnika PIT z tego tytułu?
**
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9598978,zielone-podatkowe-wyzwania-dla-sektora-nieruchomosci.html.