Procedura magazynu call-off stock
- Akademia Pana TAXA
- 3 minuty
Czym jest i jakie jest zastosowanie procedury magazynu call-off stock?
W obrocie wewnątrzwspólnotowym, co do zasady przemieszczenie własnych towarów przez podatnika stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, co oznacza, że podatnik dokonujący takiego przemieszczenia towaru ma obowiązek zarejestrować się do potrzeb VAT w państwie nabywcy i rozliczyć podatek od takiego przemieszczenia, a następnie zwykłą dostawą krajową opodatkowaną lokalnym podatkiem VAT w zależności od przepisów danego kraju nabywcy.
Od 1 lipca 2020 r. polscy podatnicy VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowym mają możliwość korzystania tzw.: procedury magazyn call-off stock.
Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT w Unii Europejskiej lub osoba trzecia działająca na jego rzecz przemieszcza towary z obszaru jednego kraju na terytorium innego państwa członkowskiego UE w celu późniejszej dostawy tych towarów. Transakcja jest realizowana w ramach umowy wcześniej zawartej pomiędzy kontrahentami. Zastosowanie uproszczenia ma na celu pominięcie istotnego obowiązku – pozwala uniknąć obowiązku rejestracji do VAT w innym państwie UE w związku z przemieszczeniem towarów.
Procedura magazynu call-off stock rodzi skutki podatkowe:
-przemieszczenie do magazynu nie podlega opodatkowaniu, ale musi spełnić dodatkowe wymogi wymienione poniżej
-dostawa wewnątrzwspólnotowa ma miejsce dopiero w momencie pobrania towaru z magazynu przez nabywcę, czyli zostaną przeniesione prawa własności do rozporządzania towarami jak właściciel na unijnego kontrahenta
-nabywca rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.
Poza tym nowelizacja ustawy o podatku VAT wprowadziła kilka dodatkowych zmian m.in.: umożliwiła prowadzenie magazynów przez podmiot trzeci; przechowywane towary mogą być przeznaczone na działalność produkcyjną, usługową lub handlową, a termin przechowywania bez powstania obowiązku podatkowego wynosi 12 miesięcy.
Kiedy jest możliwe zastosowanie procedury magazynu call-off stock?
Przepisy unijne wprowadziły określone wymogi, co oznacza, że zastosowanie procedury call-off stock wymaga spełnienia łącznie określonych warunków, które są takie same dla każdego z Państw UE:
- Sprzedawca i nabywca muszą być podatnikami zarejestrowanymi do VAT UE, z tym, że nabywca musi być zarejestrowany w państwie, do którego transportowane są towary. A sprzedawca musi posiadać dane nabywcy już w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów.
- Sprzedawca wysyłający lub transportujący towary nie może mieć siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju członkowskiego UE, do którego przemieszcza towary.
- Wysyłka lub transport towarów musi być realizowany między dwoma różnymi państwami UE przez podatnika lub podmiot działający na jego rzecz. Podmiotem odpowiedzialnym za wysyłkę lub transport może być także przyszły nabywca tych towarów, jednak tylko, jeżeli transportuje on towar, działając na rzecz podatnika będącego właścicielem towaru
- Przesunięcia towarów z magazynu muszą być zapisane w specjalnej ewidencji zawierającej informacje wymienione w rozporządzeniu unijnym. Dostawca musi podać numer nabywcy w informacji podsumowującej VAT-UE. Brak wymaganych ewidencji albo ewentualne w nich nieprawidłowości mogą powodować sporo problemów dla podatników.
- dostawca i nabywca muszą wcześniej zawrzeć porozumienie, które potwierdza, że nabywca jest uprawniony do nabycia towarów z magazynu call-off stock.
Korzyści procedury magazynu call-off stock
Na pewno wprowadzone zasady procedury magazynu call-off stock w krajach członkowskich ujednoliciły, uprościły, a także przyspieszyły rozliczenie transakcji towarowych pomiędzy krajami z UE z zastosowaniem magazynów. Uproszczenie jest też tańszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć zagranicznych rejestracji dla potrzeb VAT. Jak wiadomo, proces rejestracji na VAT w obcym kraju wymaga czasu i nierzadko jesteśmy zmuszeni ze skorzystania ze wsparcia lokalnych doradców podatkowych, co tylko wydłuża czas i zwiększa niepotrzebne koszty dostosowania się do obowiązujących zasad w innym państwie UE w związku z przemieszczeniem towarów.
Powiązane treści
Starszy Konsultant
Tel.: +48 503 975 426