Czy połączenie podmiotów powiązanych zwalnia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych?
Zagadnieniem budzącym wątpliwości podatników jest obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w przypadku połączenia podmiotów powiązanych. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że jedną z głównych przesłanek wpływających na ten obowiązek jest istotny wpływ dokonywanych transakcji na dochód lub stratę podatnika w roku podatkowym. W przypadku połączenia podmiotów powiązanych, powstanie jeden podatnik, składający jedną deklaracje podatkową, gdzie przychody i koszty obu podmiotów są zsumowane. Czy zatem połączenie podmiotów powiązanych zwalnia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy, w którym doszło do połączenia?
W ostatnim czasie ukazała się interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (opublikowana 23 lutego 2018 roku, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.413.2017.1.MM) odnosząca się do tej kwestii.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w 2016 roku Spółka A osiągnęła przychody w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro a zatem była zobowiązana do sporządzenia dokumentacji cen transferowych za 2017 rok.
Spółka A została udziałowcem spółki kapitałowej (Spółka B) poprzez nabycie 100% jej udziałów, z którą następnie dokonywała transakcji zakupowych oraz udzielenia pożyczki. Spółka A i Spółka B planowały przeprowadzenie połączenia na koniec roku podatkowego w trybie przewidzianym w art. 492 KSH, tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki B na Spółkę A (połączenie przez przejęcie) bez zamykania ksiąg. W rezultacie, Spółka A składałaby wspólne dla obu jednostek zeznanie podatkowe, ponieważ na koniec roku podatkowego miał istnieć tylko jeden podatnik (sukcesor praw i obowiązków Spółki B).
Wnioskodawca zadał pytanie, czy obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dotyczy także podmiotów dokonujących transakcji z podmiotami, które zostały przez nie przejęte i dla których, w konsekwencji, zostanie złożone wspólne zeznanie podatkowe. Zdaniem Spółki A obowiązek dokumentacyjny nie dotyczy podmiotów dokonujących transakcji z podmiotami, z którymi zostały połączone w tym samym roku podatkowym metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg podatkowych, ponieważ ze względu na składanie jednej deklaracji podatkowej, transakcje nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość dochodu/straty.
Organ podatkowy nie zgodził się z argumentacją wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że fakt przeprowadzenia połączenia przez przejęcie Spółki B przez Spółkę A, skutkujący złożeniem jednego zeznania podatkowego dla obu podmiotów, nie może kształtować pierwotnie występującego obowiązku wynikającego z przekroczenia progów dokumentacyjnych transakcji dokonywanych w tym samym roku podatkowym przed połączeniem podmiotów.
Wydaje się, że stanowisko organu należy uznać za słuszne, ponieważ to, czy dana transakcja realizowana w roku podatkowym ma istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika, wynika z limitów transakcyjnych określonych w ustawie o CIT. Transakcje dokonywane przez Spółkę A przed połączeniem ze Spółką B, przekroczyły wyznaczony próg transakcyjny i w związku z tym powinny być objęte dokumentacją cen transferowych.