Miejskie rowery wciąż są podatkowym problemem. Gminy chcą odliczać VAT
Mimo, że gminy są coraz bliżej wygranej w sprawie pełnego odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z budową i utrzymaniem wypożyczalni rowerów, nadal nierozwiązana pozostaje kwestia należnego podatku VAT.
W tej sprawie sądy nie są tak jednomyślne, nie zgadzając się w decyzji dotyczącej momentu, od którego gmina powinna zapłacić podatek należny. Czy powinno się to stać od razu, gdy użytkownik uiści opłatę wstępną za korzystanie z roweru, czy dopiero gdy minie bezpłatny limit czasu?
Jak zauważa Janina Fornalik, partner, doradca podatkowy w MDDP:
„Nadal problematyczne pozostaje prawidłowe określenie momentu, w którym gminy są zobowiązane do rozliczenia VAT należnego z tytułu usług wypożyczenia rowerów.
Moim zdaniem przeważają argumenty za tym, że sama opłata wstępna nie jest ani zaliczką na poczet usługi, ani wynagrodzeniem za gotowość jej świadczenia, ponieważ ma ona charakter zwrotny i użytkownik może w ogóle z odpłatnej usługi nie skorzystać. Jeśli więc klient nie korzysta z roweru wcale lub korzysta nieodpłatnie w określonym limicie czasowym, to niezasadne byłoby opodatkowanie wpłaconej opłaty wstępnej.
Wynagrodzenie podlegające VAT powinno pojawić się dopiero w momencie potrącenia odpowiedniej kwoty z konta klienta, po przekroczeniu limitu bezpłatnych minut”.
**
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9592466,miejskie-rowery-wciaz-sa-podatkowym-problemem-gminy-chca-odliczac-vat.html.