Fundatorzy mogą się czuć nabici w butelkę. Resort finansów zapowiada zmiany dotyczące fundacji rodzinnych
Zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany w zakresie fundacji rodzinnych budzą niepokój w środowisku ekspertów.
MF stoi bowiem na stanowisku, że fundacje rodzinne okazały się narzędziem dającym zbyt daleko idące preferencje podatkowe i wymagają pilnej interwencji ustawodawcy. Wskazano również na nieprecyzyjność wielu przepisów. Aktualnie trwają wewnętrzne konsultacje nad propozycją zmian, które za kilka tygodni najpewniej staną się przedmiotem szerszej dyskusji.
W tym kontekście Bartosz Głowacki, partner, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że największym problemem w zapowiedzianych zmianach jest sam fakt tego, że te się pojawiły. Sensem fundacji rodzinnych miała być stabilność legislacyjna. Tymczasem nieco ponad rok od wprowadzenia rozwiązania, resort szykuje nowości.
„Z pewnością ta zmiana nikogo nie ucieszy. Niestety spełniają się wyrażane przez wiele osób obawy co do stabilności struktur fundacyjnych i przewidywalności ustawodawcy. Fundatorzy, którzy zaprojektowali swoje fundacje rodzinne na określonych założeniach (w tym w zakresie ciężarów podatkowych), powinni być chronieni przez odpowiednio skonstruowane przepisy przejściowe lub możliwość neutralnego podatkowo wycofania się z fundacji rodzinnej. W przeciwnym razie będą mogli poczuć się nabici w przysłowiową butelkę. Pamiętajmy, że utworzenie fundacji rodzinnej i powierzenie jej mienia w opiekę jest najczęściej drogą w jedną stronę, ponieważ ewentualny powrót jest skomplikowany i kosztowny. Wszystko to może ostudzić entuzjazm przyszłych fundatorów i znaczne zmniejszyć popularność i atrakcyjność tej instytucji” – zauważa nasz ekspert.
***
#WIĘCEJ >>
https://strefainwestorow.pl/artykuly/podatki/20240822/fundacje-rodzinne.