Wynagrodzenie należne administratorowi danych jest opodatkowane VAT
O ile udzielenie informacji przez administratora danych ich podmiotowi jest co do zasady bezpłatne, to w przypadku żądań nieuzasadnionych lub nadmiernych ma on prawo pobrać opłatę, która – w świetle interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. akt 0114-KDIP4.4012.216.2018.1.MP) podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła Spółka, świadcząca różnego rodzaju usługi, zarówno te zwolnione z VAT, a więc usługi ubezpieczeniowe oraz finansowe, jak i usługi opodatkowane, tj. usługi ochrony mienia i osób oraz usługi transportowe. W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności przetwarza również dane osobowe klientów, które w wyniku obowiązywania nowych regulacji od 25 maja 2018 roku będą podlegać szczególnej ochronie. Wtedy bowiem w polskim porządku prawnym zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku (tzw. RODO).
Z wprowadzanych regulacji prawnych wynika bowiem, iż administrator danych osobowych zobowiązany jest do udzielenia właścicielowi danych wszelkich informacji, związanych z ich przetwarzaniem. O ile informacje te są wolne od opłat, to jednak w sytuacji gdy żądania mogą zostać uznane za nieuzasadnione lub natarczywe, administrator danych może:
- pobrać rozsądną opłatę, uwzględniając administracyjne koszty udzielenia informacji, prowadzenia komunikacji lub podjęcia żądanych działań; albo
- odmówić podjęcia działań w związku z żądaniem.
Czy wynagrodzenie otrzymane przez administratora danych powinno być w takim razie opodatkowane VAT? Tak, w tym zakresie organ interpretacyjny nie miał najmniejszych wątpliwości. Uznał bowiem, iż wykonane przez administratora danych czynności są usługą, o której mowa w ustawie o VAT. A skoro w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, usługą jest każde świadczenie nie będące dostawą towarów – to tak szeroka definicja usługi pozwala zdaniem organu również na zaliczenie do nich czynności wykonywanych przez administratora danych.
Jak widać podatkowe wątpliwości mogą powstać również w obszarze działalności gospodarczej, w której na pierwszy rzut oka nikt by się tego nie spodziewał. Póki co jest to pierwsza interpretacja podatkowa w sprawie obowiązków związanych z RODO. A pytań może być jeszcze więcej i prawdziwie fascynujących wyzwań dla podatników – bo skoro usługi w znacznej części będą wykonywane dla osób fizycznych, to może przy okazji powinny być ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy rejestrującej?