Korekty cen transferowych w orzeczeniach sądów
W ubiegłym roku sądy administracyjne odnosiły się do korekt cen transferowych w aż 3 kluczowych obszarach, co potwierdza, że pomimo zmian przepisów, ten temat nadal budzi wątpliwości wśród podatników.
W 2023 r. sądy odnosiły się do korekt w trzech głównych obszarach:
- ustalenie rodzaju rozliczeń i tego, czy korekta jest korektą cen transferowych;
- analiza spełnienia warunków uznania korekty cen transferowych w przychodach/kosztach podatkowych;
- wpływ korekty cen transferowych na status podatkowej grupy kapitałowej (PGK).
Przypomnijmy, że korekty cen transferowych dotyczą transakcji między podmiotami powiązanymi. Ich cel i przyczyny realizacji mają kluczowe znaczenie dla poprawnego ujęcia w rozliczeniach podatkowych. Ministerstwo Finansów podjęło próbę objaśnienia podatnikom ich definicji, lecz ta kwestia nadal pozostaje w pewnym zakresie niejednoznaczna.
W artykule dla Rzeczpospolitej ekspertki MDDP – Marta Klepacz i Nina Walczyk – tłumaczą:
„Nadal istnieją przypadki, które mogą być niejednoznaczne i wymagać interpretacji organów podatkowych. Przykładem takiej niejednoznacznej korekty jest chociażby tzw. true-up. Jest to sposób korekty, w którym budżetowane koszty są dostosowywane do rzeczywistych.
Aby właściwie ocenić, czy tego rodzaju korekty są korektami cen transferowych, należy właściwie zidentyfikować ich cel i przyczynę. Korekty, które mają na celu wyłącznie dostosowanie kosztów budżetowanych do kosztów rzeczywistych (a nie rentowności do poziomu rynkowego), naszym zdaniem nie będą stanowiły korekty TP.”
**
#WIĘCEJ w dzienniku Rzeczpospolita >>
https://pro.rp.pl/biznes/art40952941-korekty-cen-transferowych-w-orzeczeniach-sadow.