7 ZMIAN VAT: WDT – zmiany dotyczące warunków zastosowania 0% stawki VAT
1 lipca br. wejdą w życie zmiany dotyczące warunków zastosowania 0% stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Zmiany mają na celu dostosowanie polskich przepisów do Dyrektywy 2006/112 WE.
Od tej daty bezwzględnym warunkiem zastosowania 0% stawki VAT przy WDT będzie posiadanie przez nabywcę ważnego numeru VAT UE. Numer wydany musi być przez administrację podatkową innego kraju niż kraj wysyłki towaru. Dodatkowo numer ten będzie musiał zostać podany przez nabywcę. Znowelizowane przepisy nie precyzują w jakim trybie dane dotyczące nr VAT powinny zostać udostępnione. Z not objaśniających Komisji Europejskiej wynika, iż jeżeli nr VAT pojawił się na fakturze sprzedaży można przyjąć że warunek „podania numeru” został spełniony).
Dodatkowym warunkiem zastosowania 0% stawki VAT będzie złożenie przez dostawcę prawidłowej informacji podsumowującej zawierającej dane o których mowa w art. 100 ust. 8 ustawy o VAT tj.:
- nazwę lub imię i nazwisko podmiotu składającego informację podsumowującą oraz jego numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu dokonanym przez naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z art. 97 ust. 9, który zastosował dla transakcji i przemieszczeń, o których mowa w ust. 1;
- właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej takim podatnikiem, nabywających towary lub usługi, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
- właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego dostawy towarów, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2;
- łączną wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, łączną wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w tym również łączną wartość dostawy towarów, o której mowa w ust. 1 pkt 3, łączną wartość świadczonych usług, o których mowa w ust. 1 pkt 4 – w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów;
- właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych podatnika podatku od wartości dodanej nadany mu przez państwo członkowskie, na terytorium którego towary zostały przemieszczone w procedurze magazynu typu call-off stock – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5. (nowy warunek).
Niezłożenie informacji podsumowującej lub złożenie jej z nieprawidłowymi danymi będzie skutkować koniecznością zastosowania stawki VAT właściwej dla dostawy krajowej. Wyjątkiem jest, jeśli podatnik należycie na piśmie wyjaśni uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Do tej pory, w świetle korzystnego orzecznictwa TSUE, niespełnienie warunku posiadania numeru VAT UE przez nabywcę nie wykluczało możliwości zastosowania stawki preferencyjnej dla dostawy wewnątrzunijnej. Od 1 lipca 2020 r. będzie to wykluczone. Dodatkowo niezłożenie informacji podsumowującej oznaczać będzie już nie tylko ryzyko sankcji karno-skarbowych. Będzie to skutkowało brakiem prawa do zastosowania 0% stawki VAT przy WDT.