ORD-U vs CIT-TP
W związku ze zmianą terminu na przygotowanie dokumentacji cen transferowych, ze strony podatników pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jakie pozycje zaznaczyć w różnych sprawozdaniach podatkowych (kratka na tak czy może kratka na nie?), w jakim terminie należy złożyć sprawozdania oraz czy zmieniły się obowiązki w zakresie sprawozdawczości.
16 marca br. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące zmiany terminów oraz sposobu wypełniania deklaracji podatkowych (Czytaj: Objaśnienia Ministerstwa Finansów – podsumowanie najważniejszych zmian).
Jedną z kwestii, która wciąż wzbudza wątpliwości jest obowiązek złożenia formularza ORD-U, a dokładniej pojawia się pytanie, czy w sytuacji kiedy podatnik jest zobowiązany do złożenia sprawozdania CIT-TP, wciąż ma obowiązek złożenia formularza ORD-U.
Formularz ORD-U dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzące działalność gospodarczą i związany jest z koniecznością sporządzania oraz przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Przed wprowadzeniem obowiązku składania sprawozdania CIT-TP sytuacja dla podatników była jasna – składamy ORD-U.
Pierwsze wątpliwości pojawiły się w roku 2017, kiedy zaczął obowiązywać art. 82 § 1a Ordynacji podatkowej, zwalniający z obowiązków sporządzania i przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w ściśle określonych przypadkach. Zgodnie z tym przepisem, z obowiązku złożenia ORD-U zostali zwolnieni podatnicy, którzy składają sprawozdanie CIT-TP (tj. podatnicy, których przychody lub koszty w tym roku podatkowym przekroczyły 10 mln EUR). Ze zwolnienia wyłączeni zostali natomiast podatnicy, którzy zawierają transakcje (lub inne zdarzenia) lub dokonują zapłat należności na rzecz podmiotów z tzw. „rajów podatkowych”.
Obecnie wątpliwości wynikają ze zmian terminów na przygotowanie dokumentacji cen transferowych. Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach jednoznacznie wskazało, że wydłużenie terminów w zakresie dokumentacji cen transferowych nie ma wpływu na zakres obowiązku sporządzenia i przekazania informacji o umowach zwartych z nierezydentami.
Przed podjęciem decyzji o złożeniu / niezłożeniu ORD-U warto zweryfikować, czy spółka, która ma obowiązek złożenia sprawozdania CIT-TP (która teoretycznie jest zwolniona z ORD-U) na pewno nie zawiera transakcji (lub innych zdarzeń) z podmiotami z tzw. „rajów podatkowych”. Pojęcie transakcji (lub innych zdarzeń) jest szerokie i nie stanowi zamkniętego katalogu, a progi transakcyjne w transakcjach z podmiotami z „rajów podatkowych” są niskie (20 000 EUR).
Zatem, składać czy nie składać ORD-U? Kwestia ta powinna zostać przeanalizowana indywidualnie z perspektywy każdego podatnika.