Faktury korygujące – odliczenie VAT
Zdarza się, iż przepisy proceduralne obowiązujące w danym Państwie Członkowskim uniemożliwiają realizację zasad podatku VAT wynikających z Dyrektywy Rady 2006/112/WE. Taka sytuacja miała miejsce w Portugalii i stała się ona przedmiotem zagadnienia rozstrzyganego przez Trybunał Sprawiedliwości.
W sprawie C-8/17 Biosafe spór dotyczył możliwości odliczenia podatku VAT z faktury korygującej wystawionej kilka lat później po fakturze pierwotnej. Otóż podatnik portugalski Biosafe stosował błędną (zaniżoną) stawkę podatku VAT na dostawę granulatu kauczuku w latach 2008 – 2010. Po kontroli podatkowej w której uznano, iż podatnik powinien stosować podstawową 21% stawkę VAT, Biosafe zapłacił zaległy podatek i jednocześnie obciążył swojego kontrahenta kwotą wynikającą z podwyższenia stawki VAT. Kontrahent jednak odmówił zapłaty – gdyż zgodnie z przepisami portugalskimi nie miał prawa do odliczenia podatku VAT gdyż upłynął termin przedawnienia liczony od daty wystawienia faktur pierwotnych.
Sąd Najwyższy Portugalii powziął wątpliwość czy przepisy portugalskie zakreślające termin prawa do odliczenia VAT liczony od wystawienia faktur pierwotnych zamiast od daty otrzymania faktur korygujących są zgodne z Dyrektywą VAT. Dlatego też zdecydował się zawiesić postępowanie i wystąpić z pytaniem prejudycjalne do TSUE.
W orzeczeniu C-8/17 Biosafe TSUE oczywiście stwierdził, iż taka regulacja narusza zasadę neutralności VAT gdyż faktycznie uniemożliwia podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia VAT. Kontrahent Biosafe bowiem nie mógł dokonać odliczenia VAT przed korektą sprzedającego gdyż nie dysponował fakturami korygującymi ani też nie wiedział że Biosafe stosuje zaniżoną stawkę VAT. Z kolei kiedy znalazł się w posiadaniu tych dokumentów, na przeszkodzie do odliczenia stanęły przepisy proceduralne. Pozbawienie prawa do odliczenia VAT mogłoby nastąpić jedynie w sytuacji gdyby kontrahent uczestniczył w oszustwie podatkowym – a taka sytuacja nie miała miejsca.
Trzeba zauważyć, iż w analogicznej sytuacji podatnik polski nie miałby kłopotów z odliczeniem VAT gdyż w tym zakresie przepisy są precyzyjne i zgodne z Dyrektywą VAT.