Nowa stawka sankcji VAT
W ostatnim czasie pojawiły się w prasie informacje, że Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie dodatkowej stawki tzw. sankcji VAT. Stawka ta – wynosząca 15% zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe – miałaby obowiązywać wówczas, gdy podatnik złoży korektę deklaracji po doręczeniu mu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.
Przypomnieć przy tym należy, że w przypadku kontroli celno-skarbowej przepisy przewidują dwa 14-dniowe terminy, w których podatnik może złożyć skuteczną korektę. Pierwszy z nich rozpoczyna bieg z dniem doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej. Po upływie tego terminu prawo do złożenia korekty wygasa, aż do doręczenia wyniku kontroli, po otrzymaniu którego podatnikowi ponownie przysługuje ponownie prawo do złożenia korekty.
Zasady ustalania sankcji VAT w przypadku kontroli podatkowej pozostaną bez zmian.
Po wejściu w życie nowelizacji stawki sankcji VAT będą przedstawiały się następująco:
- w przypadku kontroli podatkowej (przeprowadzanej przez naczelnika urzędu skarbowego):
– korekta złożona przed doręczeniem upoważnienia do przeprowadzenia kontroli – brak sankcji;
– korekta złożona po doręczeniu podatnikowi protokołu kontroli ale przed doręczeniem postanowienia
o wszczęciu postępowania – 20%.
- w przypadku kontroli celno-skarbowej (przeprowadzanej przez naczelnika urzędu skarbowego):
– korekta złożona przed doręczeniem upoważnienia do przeprowadzenia kontroli – brak sankcji;
– korekta złożona w ciągu 14 dni od doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli – 15%;
– korekta złożona w ciągu 14 dni od doręczenia wyniku kontroli – 20%.
Jeżeli podatnikowi zostanie doręczona decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, sankcja VAT wyniesie 30% (oczywiście przy założeniu, że w sprawie brak jest podstaw do zastosowania 100% stawki).
Wydaje się, iż celem proponowanej nowelizacji jest zachęcenie podatników, u których wszczęto kontrolę celno-skarbową do korygowania tych nieprawidłowości, których istnienia Ci podatnicy są świadomi.
Po wejściu w życie proponowanej nowelizacji wszczęcie kontroli celno-skarbowej podatnicy będą mieli zatem do podjęcia decyzję, czy od razu korygować nieprawidłowości (i „skorzystać” z 15% stawki sankcji VAT), czy też czekać na wynik kontroli i dopiero wówczas złożyć korektę (ale wówczas sankcja wyniesie 20%).