Czy masz pewność, że Twój kontrahent nadal posiada status podatnika VAT czynnego? Być może od kilku miesięcy nim już nie jest!
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić dany podmiot z rejestru czynnych podatników VAT, także z tego powodu, że jego kontrahent wyłudzał podatek VAT. Na chwilę obecną Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze ilości podmiotów, które dotychczas zostały wykreślone z rejestru podatników VAT. Z dostępnych publikacji wiemy jednak, że do 31 maja 2017 roku liczba ta wynosiła 55 559 (tak poinformował wiceminister finansów Paweł Cybulski w odpowiedzi na interpelację poselską nr 12474).
A jakie są skutki wykreślenia? Fiskus może uznać, że przedsiębiorca nabywający towary lub usługi od podmiotu wykreślonego z rejestru podatników VAT nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. I choć orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi (por. wyrok TSUE w sprawie Paper Consult z dnia 19 października 2017 roku, sygn. akt C-101/16), że to nie formalna rejestracja, lecz podejmowane czynności decydują o statusie podatnika, jak i o możliwości odliczania podatku VAT, to jednak w praktyce polskie organy podatkowe mogą uzależnić prawo do odliczenia podatku VAT od posiadania przez kontrahentów statusu czynnego podatnika VAT. Przykładem tak restrykcyjnego stanowiska jest chociażby wydana całkiem niedawno interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lipca 2017 r., nr 0111-KDIB3-2-4012.118.2017.1.ASZ.
Co więc pozostaje? Z pewnością przy wyborze kontrahenta lub dokonaniu oceny transakcji gospodarczej bardzo istotna jest kwestia dochowania należytej staranności. Ministerstwo Finansów już od kilku miesięcy pracuje nad dokumentem zawierającym zasady postępowania ws. należytej staranności w VAT. Celem tego dokumentu miało być opracowanie możliwie kompletnej i precyzyjnej listy przesłanek należytej staranności. I choć rozwiązanie to jest jak najbardziej potrzebne i powinno być pozytywnie postrzegane przez przedsiębiorców, to jednak brak dotychczas skonkretyzowanych szczegółów tego dokumentu może budzić pewne obawy podatników. Tym bardziej, że wprowadzona lista mogłaby wskazywać określone zasady postępowania, które ostatecznie mogłyby zabezpieczyć podatnika, jeśli okazałoby się, że jego kontrahent jest oszustem podatkowym.
Miejmy zatem nadzieję, że lista przesłanek należytej staranności w VAT ujrzy niebawem światło dzienne, a bogu ducha winni uczciwi podatnicy, nie będą już ponosić negatywnej konsekwencji jaką jest brak możliwości zrealizowania prawa do odliczenia podatku VAT.