Albo podniesienie składki zdrowotnej, albo dotacje z budżetu państwa
Opozycja demokratyczna, która ma realne szanse na stworzenie rządu, chce skrócić kolejki pacjentów do świadczeń. Jednocześnie zapowiada odwrót od naliczania składki zdrowotnej wprowadzonej przez Polski Ład, co przyniosło dodatkowe wpływy do NFZ. Jak to zatem pogodzić?
Anna Misiak, partner, doradca podatkowy w MDDP, zauważa, że powrót do zryczałtowanej składki zdrowotnej niekoniecznie musi oznaczać zmniejszone wpływy z jej tytułu.
Duża grupa osób prowadzących działalność gospodarczą po wprowadzeniu Polskiego Ładu przeszła na ryczałt. Osoby te już teraz płacą de facto zryczałtowaną składkę zdrowotną w wysokości niezależnej od wysokości przychodu. W ryczałcie ustalono 3 przedziały przychodów i 50 proc. tej składki jest odliczalne.
Nasza ekspertka zaznacza, że jeszcze jest za wcześnie, by odnosić się do konkretnych rozwiązań, ponieważ nie znamy konkretów nowych propozycji:
W tym kontekście cieszą natomiast zapowiedzi uproszczenia systemu podatkowego, w tym, jak zakładam, rewizji modelu poboru składki zdrowotnej wprowadzonej przez Polski Ład.
***
#WIĘCEJ na stronie Prawo.pl >
https://www.prawo.pl/zdrowie/obietnice-wyborcze-w-ochronie-zdrowia,523593.html.