Taksówki na aplikację mogą zdrożeć. Wszystko przez nową wykładnię fiskusa
Fiskus zmienia w ostatnim czasie wiążące informacje stawkowe, z których wynikało, że usługi kojarzenia kierowcy z pasażerem za pomocą internetowej aplikacji są z 8-proc. VAT. Obecnie twierdzi, że są ze stawką 23 proc.
W zmienianych WIS dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tłumaczy, że usługi internetowych platform polegające na kojarzeniu pasażera z kierowcą nie są opodatkowane, tak jak usługi taksówek, ponieważ platforma nie dokonuje przewozu.
Zdaniem doradców podatkowych nowa wykładnia fiskusa jest w pełni uzasadniona. Zarazem jednak może ona oznaczać duży problem dla platform i współpracujących z nimi kierowców. Ci ostatni będą mieli większe koszty operacyjne albo zachwieje się ich płynność finansowa. Ostatecznie rachunek za to mogą zapłacić pasażerowie.
Paweł Goś, starszy menedżer, doradca podatkowy w MDDP, zauważa:
Wykładnia wydaje się być uzasadniona, bo usługi operatora platformy na rzecz kierowców nie są w istocie usługami taksówek, a zatem nie mogą być objęte obniżoną stawką VAT.
Ekspert przypomina, że grupowanie PKWiU 49.32, w tym przewidziane w nim usługi rezerwacji taksówek, było projektowane dla tradycyjnego modelu rozliczeń bezpośrednio pomiędzy przewoźnikiem a klientem (pasażerem).
Model działania, w którym pojawia się podmiot trzeci, będący operatorem platformy, takiej jak np. Uber, wymusza zmianę. W sytuacji, gdy operator platformy obciąża kierowcę za skojarzenie z klientem w celu realizacji przejazdu, nie dochodzi do świadczenia usług taksówek. Usługodawcą w zakresie wspierania usług przewozu nie jest kierowca (podmiot dokonujący przewozu), tylko platforma.
Potwierdziło się przy tym, że klasyfikacja PKWiU 2015, na której opiera się system obniżonych stawek VAT w zakresie usług, nie zawsze nadąża za zmieniającymi się modelami biznesowymi – podkreśla ekspert.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9322271,taksowki-na-aplikacje-moga-zdrozec-wszystko-przez-nowa-wykladnie-fisk.html.