Limit dla ryczałtowców ma wzrosnąć. Kto skorzysta, a kto nie?
Projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych[1] zakłada zmiany dla ryczałtowców. Dzięki temu więcej przedsiębiorców mogłoby opodatkowywać przychody ryczałtem.
Anna Misiak, doradca podatkowy, partner i szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców, zauważa:
Zmiany te z pewnością ucieszą wielu przedsiębiorców osiągających wysokie przychody, dla których droga do ryczałtu była dotychczas zamknięta.
Z roku na rok ryczałt od przychodów ewidencjonowanych staje się coraz popularniejszą formułą rozliczania przychodów z działalności gospodarczej. O ile kilka lat temu korzystali z niego nieliczni przedsiębiorcy, to aktualnie stał się on formą opodatkowania pierwszego wyboru, zwłaszcza dla specjalistów z branży IT, przedstawicieli wolnych zawodów i usług konsultingowych.
Z kolei Rafał Sidorowicz, starszy menedżer, doradca podatkowy, wyjaśnia:
Już dziś wybór ryczałtu zamiast 19-proc. PIT liniowego może oznaczać wymierne oszczędności podatkowo-składkowe przedsiębiorcy i to nawet przy przychodach znacznie poniżej limitu 2 mln euro, a więc przekraczających kilkaset tysięcy złotych.
Natomiast Karolina Demska, starszy konsultant, doradca podatkowy, podkreśla:
Pomimo wzrostu popularności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorcy wciąż korzystają z pozostałych form opodatkowania przychodów z jednoosobowej działalności gospodarczej. Poza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą oni również rozważyć opodatkowanie według stawek skali podatkowej (12-proc. / 32-proc.) lub według stawki liniowej (19-proc.).
#WIĘCEJ na stronie Business Insider:
*****
[1] Druk sejmowy nr 3502.