Estoński CIT – o co pytają na szkoleniach?
Od 2021 r. obowiązuje ryczałtowy podatek dochodowy od osób prawnych – tzw. estoński CIT. Pozwala on na odroczenie płatności CIT i to według niższej stawki. W 2021 r. zaledwie kilkaset firm zdecydowało się na zastosowanie ryczałtu od spółek. Sytuacja jednak zmieniła się, począwszy od 2022 r., kiedy zmieniono warunki korzystania z estońskiego CIT oraz zasady opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Na pytania dotyczące stosowania estońskiego CIT odpowiada Łukasz Kosonowski, partner, doradca podatkowy, radca prawny, szef zespołu doradztwa transakcyjnego w MDDP.
- Jak opodatkowane jest wykorzystywanie samochodów należących do podatnika CIT estońskiego przez jego wspólników? Jak kalkulować podatek z tytułu „ukrytych zysków” w takiej sytuacji, co jest podstawą opodatkowania?
- Jak należy rozliczyć podatek z tytułu „ukrytych zysków” w przypadku samochodu leasingowanego?
- Czy pożyczka udzielona spółce przez wspólnika w każdym przypadku stanowi tzw. ukryty zysk?
- Czy półka powstała z przekształcenia jest „spółką rozpoczynającą działalność” i może stosować złagodzony warunek dotyczący limitu zatrudnienia?
- Czy w sytuacji, w której przychody z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi stanowią większość przychodów podatnika, możliwe jest stosowanie CIT estońskiego?
- Czy w przypadku spółki, która powstała w wyniku przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej i wybrała opodatkowanie ryczałtem, wystąpi obowiązek rozliczenia dochodu z przekształcenia?
- Czy kary umowne płacone przez spółkę rozliczająca się CIT estońskim podlegają opodatkowaniu jako tzw. wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą?
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej: