Estoński CIT: Kiedy trzeba sporządzić korektę wstępną?
Z wypowiedzi wiceministra finansów – Artura Sobonia – wynika, że przepisy o estońskim CIT, które dotyczą korekty wstępnej oraz dochodu z przekształcenia, nie odnoszą się do spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia jednoosobowej firmy nieprowadzącej ksiąg rachunkowych.
Tym samym wiceminister finansów skupił się na kilku wątpliwościach powstałych odnośnie do przepisów o ryczałcie od dochodów spółek – art. 28c-28t ustawy o CIT.
- Jak powinna postąpić spółka, która wystawiła lub otrzymała fakturę korygującą w sytuacji, gdy nie doszło do błędu rachunkowego ani oczywistej omyłki, a pierwotna faktura została wystawiona jeszcze przed wyborem przez spółkę opodatkowania ryczałtem?
- Czy odsetki wypłacane od pożyczki udzielonej spółce przez wspólników jeszcze przed wyborem przez nią estońskiego CIT należy zaliczyć do ukrytych zysków?
- W jaki sposób spółka kapitałowa powinna stosować przepisy o korekcie wstępnej i o dochodzie z przekształcenia (art. 7aa ustawy o CIT), jeżeli sama powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, w której prowadzona była podatkowa księga przychodów i rozchodów, a nie księgi rachunkowe?
- Jaką stawką CIT należy opodatkować dochody od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto po zakończeniu rozliczania się w formie ryczałtu od dochodów spółek? Czy decydujący jest status małego podatnika w momencie wypłaty, czy w ostatnim roku opodatkowania ryczałtem?
Bartosz Głowacki, doradca podatkowy i partner w MDDP podkreśla, że taka wykładnia odpowiada brzmieniu przepisów ustawy o CIT i zauważa: „Należy jednak zadać sobie pytanie, czy powinny one „zamrażać” stawkę ryczałtu w odniesieniu do zysków, w stosunku do których możliwe było opodatkowanie w momencie wypłaty stawką 10 proc.”.
Ponadto zdaniem eksperta: „Mając na uwadze cel wprowadzenia estońskiego CIT (możliwość nieopodatkowanego obracania przez spółkę zyskami do momentu ich wypłaty), należałoby przyjąć, że zyski niewypłacone, a osiągnięte przez małego podatnika, są opodatkowane wyższą stawką ryczałtu, jeśli w roku, w którym zakończono opodatkowanie ryczałtem, spółka nie będzie już małym podatnikiem”.
___
Więcej na ten temat na stronie Dziennika Gazety Prawnej:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8629721,estonski-cit-korekta-wstepna.html.