Jak w praktyce wypełnić formularz TPR?
Zbliża się termin, w którym podatnicy będą musieli zmierzyć się ze zmienionym formularzem TPR, aby wypełnić obowiązki dokumentacyjne z zakresu cen transferowych za rok 2020. Jakie mogą być potencjalne wątpliwości podatników i jak na nie odpowiedzieć?
Kto składa formularz
Do złożenia formularza TPR są zobowiązane podmioty powiązane zawierające:
• transakcje objęte obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych,
• transakcje z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych,
• krajowe transakcje zwolnione z obowiązku przygotowania dokumentacji.
Należy pamiętać, że nawet jeżeli podmioty zostały zwolnione z obowiązku sporządzenia dokumentacji, to będą one zobowiązane do złożenia formularza TPR, jeśli dana transakcja jednorodna przekroczy wskazane w przepisach progi dokumentacyjne. Pominięcie w formularzu TPR transakcji zwolnionych z obowiązku dokumentacyjnego będzie skutkowało zaraportowaniem niekompletnego formularza, co podlega sankcjom karno-skarbowym. Natomiast transakcje zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego, podlegające pod inne zwolnienie niż dla tzw. transakcji krajowych, nie będą podlegały obowiązkowi raportowania (przykładowo transakcje kontrolowane pomiędzy spółkami w ramach podatkowej grupy kapitałowej lub transakcje objęte uprzednim porozumieniem cenowym).
Kiedy i w jaki sposób złożyć
Formularz TPR należy złożyć w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Jednak w związku z pandemią Covid-19, podobnie jak w roku poprzednim, wydłużono termin na raportowanie obowiązków z zakresu cen transferowych za 2020 r. do dwunastu miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Tym samym termin ten dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu przypada na koniec grudnia kolejnego roku (grudzień 2021 za 2020 rok).
Formularz TPR składany jest do Szefa KAS. Można go składać wyłącznie w formie elektronicznej (tj. przesłać przez bramkę eDeklaracje). W raportowaniu i złożeniu formularza TP-R jest pomocna nasza autorska aplikacja SMART TP-R, która umożliwia przesłanie wypełnionego formularza TP-R bezpośrednio do KAS. Pozwala ona także na skorzystanie z panelu administracyjnego, gdzie zapisują się wszystkie przygotowane i wysłane formularze, co pozwala na kontrolowanie czy (i) formularze dla wszystkich spółek z grupy zostały już przygotowane oraz (ii) wysłane (skompletowanie UPO w jednym miejscu). Ponadto aplikacja pozwala na dochowanie należytej staranności i archiwizację danych na potrzeby potencjalnej kontroli podatkowej. Po więcej informacji na temat aplikacji zachęcamy do bezpośredniego kontaktu lub odwiedzenia naszej strony internetowej.
Za złożenie formularza TPR odpowiada kierownik jednostki, najczęściej zarząd spółki. W przypadku spółek osobowych formularz TPR składany jest przez wyznaczonego (jednego) wspólnika. Podpisanie informacji TPR przez pełnomocnika jest dopuszczalne na zasadach analogicznych do podpisania innych informacji czy deklaracji podatkowych (w przeciwieństwie do podpisywania oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych). Niezłożenie w terminie formularza TPR lub poświadczenie w nim informacji niezgodnych ze stanem faktycznym podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Minimalizacja ryzyka
Aby zminimalizować ryzyko nieuwzględnienia obowiązkowych danych w formularzu TPR, należy w pierwszej kolejności spełnić pozostałe obowiązki z zakresu cen transferowych, tj. przygotować lokalną dokumentację cen transferowych oraz analizy porównawcze. Warto pamiętać o tym, że w formularzu podatnik musi wskazać zarówno wyniki analiz porównawczych dotyczących raportowanych transakcji, jak i rzeczywiste wyniki osiągnięte dla każdej z raportowanych transakcji. Aby wskazać faktyczny wynik osiągnięty w transakcji, kluczowa będzie prawidłowa kalkulacja.
Większość podatników mierzyła się z formularzem TP-R już za 2019 r., jednak wersja formularza za 2020 r. różni się od tej za rok 2019 r. – m.in. szerszym zakresem informacyjnym. Dlatego w tym roku nie wystarczy prosta aktualizacja formularza.
Ze względu na złożoność procesu raportowania oraz fakt, że na wypełnienie tych obowiązków zostało coraz mniej czasu, zapraszamy Państwa na szkolenie online z prawidłowego wypełnienia formularza TPR.
Podczas warsztatu nasi eksperci, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie cen transferowych omówią, między innymi, następujące kwestie praktyczne:
• Kto jest zobowiązany do złożenia formularza?
• Dla jakich transakcji należy go złożyć?
• Gdzie i w jakim terminie składa się TP-R?
• Jakie zmiany pojawiły się w formularzu za 2020 rok?
• Jak Polski Ład wpłynie na formularz TP-R?
• CASE STUDY – instrukcja „krok po kroku” uwzględniająca nowe pytania i odpowiedzi opublikowane przez Ministerstwo Finansów.
Udział w warsztacie pozwoli Państwu:
• Zdobyć kompletną i aktualną wiedzę na temat poprawnego wypełniania formularza TP-R,
• Uzyskać odpowiedzi na nurtujące Państwa kwestie,
• Otrzymać konkretne wskazówki od praktyków zajmujących się cenami transferowymi od wielu lat,
• Zarządzić ryzykiem i uniknąć typowych błędów, które mogą się pojawiać,
• Zaoszczędzić sobie i swojej firmie nerwowego wypełniania formularza TP-R na koniec roku.
Szczegółowy program warsztatów jest dostępny tutaj:
https://www.mddp.pl/warsztat-online-jak-w-praktyce-wypelnic-formularz-tp-r/