Korekta cen transferowych – co warto o niej wiedzieć?
- Trochę o Powiązaniach
- 4 minuty
Zbliża się koniec roku, więc przedsiębiorstwa szykują finalne rozliczenia za cały 2024 r. To ostatnia chwila, aby jeszcze raz dokładnie przeanalizować ewentualne korekty rozliczeń, cen lub warunków umów.
Same korekty budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych: w zakresie ich definicji, ale też warunków dla ich prawidłowego rozliczenia podatkowego.
Na czym polega korekta cen transferowych (TP)?
Korekta cen transferowych to proces realizowany, aby dostosować ceny zastosowane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi (np. między jednostkami należącymi do tej samej grupy kapitałowej) do poziomu zgodnego z zasadą ceny rynkowej. A więc do warunków, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.
Kiedy i w jaki sposób dokonać korekty TP?
Korektę cen transferowych podatnik realizuje, gdy przy zawieraniu transakcji działał racjonalnie i rzetelnie, aby dochować zasady ceny rynkowej, ale cena transferowa, którą ostatecznie zastosował nie jest rynkowa.
Korektę możesz przeprowadzić na dwa sposoby:
- Korekta w trakcie roku – ustalana z góry. Opiera się na przewidywanych wynikach finansowych oraz analizie cen transferowych. Możesz ją zastosować już w trakcie roku obrotowego, aby na bieżąco dostosowywać transakcje do poziomu rynkowego.
- Korekta po zakończeniu roku – przeprowadzana po zakończeniu roku podatkowego oraz na podstawie faktycznych wyników finansowych.
Przepisy ustawy o CIT nie wymagają dokonania konkretnego rodzaju korekty ani rozliczenia jej konkretnym dokumentem księgowym. W zależności od stanu faktycznego możesz to zrobić na podstawie:
- noty księgowej (debetowej albo kredytowej),
- zbiorczej faktury korygującej,
- faktury korygującej konkretną fakturę / pozycję z faktury z okresu rozliczeniowego.
Dokument księgowy wybierasz w każdym przypadku na podstawie okoliczności sprawy. Robisz to z uwzględnieniem przepisów, które wynikają z innych aktów prawnych, w szczególności ustawy o VAT.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Analiza korekty wyłącznie z perspektywy cen transferowych to za mało. Zdecydowanie musisz brać pod uwagę:
- VAT oraz kwestię wyboru dokumentu, którym rozliczysz korektę,
- cła, zwłaszcza przy korektach w odniesieniu do transakcji towarowych poza UE.
Pamiętaj, że zgodność z lokalnymi przepisami i spełnienie wymogów uznania korekty cen transferowych w Polsce to tylko część procesu. Istotne jest także, aby uwzględnić perspektywę drugiej jurysdykcji. Dbamy o to, aby kompleksowo przeprowadzić proces korekt cen transferowych.
Najczęstsze wątpliwości
Oto trzy pytania, które najczęściej słyszymy w sprawie cen transferowych w kontekście korekt.
***
1. Czy każda korekta rozliczeń z podmiotami powiązanymi jest korektą cen transferowych?
Nie każda korekta rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi jest korektą cen transferowych. Jednak każda korekta cen transferowych jest realizowana pomiędzy podmiotami powiązanymi.
W ustawie nie ma definicji korekty cen transferowych. Znajdziemy ją natomiast w objaśnieniach Ministerstwa Finansów. Korekta TP oznacza skorygowanie (poprawienie, dostosowanie) ceny transferowej, rozumianej jako wynagrodzenie, wynik finansowy, wskaźnik finansowy bądź inaczej określony rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych między podmiotami powiązanymi w wyniku istniejących między nimi powiązań. Celem korekty cen transferowych jest dostosowanie ceny transferowej za dany okres do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej (arm’s length principle).
W praktyce można wyróżnić:
- korekty, co do których mamy pewność
- korekta rentowności jest korektą TP,
- rabaty, zmiany cenników – nie są korektami TP,
- niejednoznaczne przypadki, które mogą wymagać wystąpienia o interpretację organów podatkowych. Przykład: tzw. true-up.
Aby ocenić, czy korekta jest korektą cen transferowych, zweryfikuj jej cel oraz przyczyny.
2. Czy korektę cen transferowych można bezpiecznie zaliczyć do przychodów/kosztów podatkowych?
Tak, jeśli spełnisz warunki określone w art. 11e Ustawy o CIT. Obowiązują od 2022 r.:
Warunek 1
- w transakcjach kontrolowanych realizowanych przez podatnika w trakcie roku podatkowego ustalono warunki, które ustaliłyby podmioty niepowiązane,
Warunek 2
- w korygowanej transakcji kontrolowanej muszą się istotnie zmienić okoliczności (np. nadzwyczajne zmiany na rynku, zmiany stóp procentowych) lub znane są faktycznie poniesione
koszty lub uzyskane przychody, które są podstawą obliczenia ceny
transferowej a zapewnienie ich zgodności z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane, wymaga dokonania korekty cen transferowych,
Warunek 3
- posiadanie oświadczenia podmiotu powiązanego lub dowodu księgowego, który potwierdza dokonanie korekty TP w tej samej wysokości co podatnik,
Warunek 4
- podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z państwem, w którym podmiot powiązany ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd.
W przypadku korekt in plus musisz spełnić dwa pierwsze warunki. Aby zaliczyć do kosztów/przychodów podatkowych korekty in minus musisz spełnić wszystkie warunki.
3. Z jaką częstotliwością dokonywać korekty cen transferowych?
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że należy ich dokonywać z częstotliwością, z jaką robiłyby to podmioty niezależne. Jednak podmioty niezależne nie realizują w swoich rozliczeniach korekt cen transferowych, bo przecież one dotyczą transakcji z podmiotami powiązanymi.
Pomocną wskazówkę znajdujemy natomiast w objaśnieniach. Jego autorzy wymienili czynniki, które determinują częstotliwość korekt cen transferowych:
- specyfika branży,
- specyfika transakcji i rozliczeń,
- zmienność czynników ekonomiczno-gospodarczych,
- okoliczności mające znaczny wpływ na zmianę ceny pierwotnej,
- dostępność wiarygodniejszych danych porównawczych.
W każdym przypadku dokonujemy zatem indywidualnej oceny pod tym kątem. W praktyce najczęstsze są korekty kwartalne, półroczne lub roczne. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na wysokość korekty. Znacząca kwota może zainteresować organy podatkowe, które będą wątpić w spełnienie pierwszego warunku, czyli że ceny ustalono od razu na rynkowym poziomie.
Jak prawidłowo zidentyfikować korektę cen transferowych
Korekty cen transferowych są skomplikowanym procesem i wymagają bardzo szczegółowej analizy. Koniec roku to najlepszy moment, aby zweryfikować, czy ceny zastosowane w trakcie roku są rynkowe.
Korekty są tematem wielowątkowym, więc polecamy sprawdzić, jakim dokumentem najlepiej rozliczyć korektę oraz jak korekta wpływa na zagadnienia celne. Upewnij się też, że korekty są zweryfikowane pod kątem wymagań drugiej jurysdykcji.
#WIĘCEJ o korektach cen >> https://www.mddp.pl/korekta-cen/
Powiązane treści
Marta Klepacz
Partner w Zespole Cen Transferowych
Tel.: (+48) 533 889 036