Sprzedaż udziałów – jak przygotować analizę cen transferowych?
Transakcje kapitałowe, w tym sprzedaż udziałów, należą do kategorii transakcji, które analogicznie jak inne transakcje zakupu / sprzedaży podlegają obowiązkom z zakresu cen transferowych. Jeżeli więc wartość transakcji przekroczy próg ustawowy, wynoszący
2 mln PLN, podatnik jest zobowiązany do przygotowania dokumentacji cen transferowych, której obligatoryjnym elementem jest analiza cen transferowych. Niestandardowy charakter transakcji sprzedaży udziałów (m.in. ze względu na konieczność indywidualnej wyceny sprzedawanych udziałów) jest przesłanką do uznania, że w praktyce dla takiej kategorii transakcji, właściwe będzie przygotowanie analizy zgodności a nie analizy porównawczej. Wynika to z faktu, że przygotowanie analizy porównawczej może nie być właściwe lub będzie trudne do zastosowania przy wykorzystaniu jednej z pięciu podstawowych metod weryfikacji cen transferowych, o których mowa w Ustawie o CIT.
A może jednak analiza porównawcza?
Do innych wniosków prowadzić może treść wyroku WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2020 r. (III SA/Wa 910/20), dotyczącego określenia ceny transakcyjnej dla transakcji sprzedaży udziałów.
- Organ zakwestionował metodę przyjętą przez podatnika do kalkulacji ceny, tj. metodę skorygowanych aktywów netto.
- Przyjętą przez podatnika strategią była sprzedaż posiadanej inwestycji nieruchomościowej (budynku biurowego) czy to samodzielnie, czy też w związku ze zbyciem udziałów.
- W wycenie niezależny rzeczoznawca określił wartość udziałów, zaś sam podatnik wskazał na brak zewnętrznych podmiotów, które byłyby zainteresowane nabyciem przestrzeni biurowej za cenę akceptowalną dla podatnika.
- W ocenie Sądu, przy sporządzeniu analizy porównywalności należało niewątpliwie rozważyć istnienie wskazanej przez podatnika strategii.
- W konsekwencji, mimo tego, że główny akcent analizy musi z konieczności skupiać się na transakcji sprzedaży przedmiotowych udziałów, analiza powinna również uwzględniać działalność towarzyszącą, która w istocie, jak podniósł podatnik, jest zasadnicza.
- Przede wszystkim, pominięcie istotnych warunków porównywalności w postaci zobowiązań porównywanych spółek (co do poziomu ich zadłużenia) ma istotny wpływ na wartość przedmiotowych udziałów. Przykładowo, jeżeli spółka, która jest właścicielem nieruchomości, stanowiącej wyłączny przedmiot jej majątku, nie będzie posiadała zadłużenia w postaci kredytów, będzie więcej warta niż spółka będąca właścicielem tej samej nieruchomości, na której zakup zaciągnęła finansowanie.
- W związku z chęcią sprzedaży posiadanej inwestycji nieruchomościowej (jak wspomniano wyżej, samodzielnie czy też w związku ze zbyciem udziałów) oraz ujemną wyceną wartości spółki, konieczne było podwyższenie kapitału zakładowego. Cena sprzedaży nie może bowiem zostać określona jako kwota równa zeru lub w wartości ujemnej.
- Zauważono, że oprócz podwyższenia kapitału zakładowego, nie istniały inne realistycznie dostępne opcje umożliwiające zbycie udziałów.
- Likwidacja nie była w interesie ekonomicznym podatnika, gdyż wiązałaby się z istotnymi ujemnymi konsekwencjami operacyjnymi, biznesowymi i finansowymi dla spółki i jej majątku a także pogorszenie jej wizerunku jako rzetelnego i wiarygodnego finansowo kontrahenta.