Nowy projekt ustawy o fundacji rodzinnej
- Trochę o CIT
- < 1 minutę
Fundacja będzie mogła w określonym zakresie prowadzić działalność gospodarczą, w tym być wspólnikiem spółek czy nabywać i zbywać papiery wartościowe.
W odróżnieniu od wcześniejszego projektu, który przewidywał określone sytuacji i rodzaje przychodów fundacji zwolnionych od podatku dochodowego, fundacja ma być podmiotowo zwolniona od podatku dochodowego.
Z punktu widzenia beneficjentów fundacji, świadczenia uzyskiwane od fundacji będą pozostawać poza systemem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, a będą opodatkowane podatkiem dochodowym – to największa różnica, jeśli chodzi o wcześniej proponowane rozwiązania.
Świadczenia uzyskiwane z fundacji będą wliczane do przychodów z innych źródeł i co do zasady opodatkowane zryczałtowanym 15% pdof. ALE: ustawa przewiduje zwolnienie od pdof dla beneficjentów takich jak fundator i osoby z tzw. grupy 0 w podatku od spadków i darowizn w stosunku do fundatora.
Dotyczyć to będzie zarówno przychodów z tytułu rozwiązania fundacji rodzinnej jak też innych świadczeń otrzymywanych od fundacji (zgodnie z ustawą).
#WIĘCEJ na ten temat na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Powiązane treści
- WHT 2022 – wprowadzenie mechanizmu pay and refund
- Formularz WH-OSC. Nowe przepisy i kolejne wątpliwości
- Podatek u źródła 2022
- Podatek u źródła – czy to już granica absurdu?
- Podatek u źródła – którą drogę formalną wybrać
- Oświadczenie WH-OSC – zmiany zasad składania formularza w roku 2022
- Formularz WH-OSC. Nowe przepisy i kolejne wątpliwości
Bartosz Głowacki
Partner | Doradca podatkowy
Tel.: (+48) (22) 322 68 88