Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Od 13 października 2019 r. zostanie w Polsce uruchomiony Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych [CRBR], wdrażając tym samym do polskiego ustawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu [Dyrektywa UE].
CRBR będzie służył przetwarzaniu informacji o beneficjantach rzeczywistych następujących podmiotów:
- jawnej,
- komandytowej,
- komandytowo-akcyjnej,
- z o.o.,
- akcyjnej z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Wszystkie z wyżej wymienionych spółek będą zobowiązane do zgłaszania swoich beneficjentów rzeczywistych, tzn. osób fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem lub osób fizycznych, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzane są transakcje okazjonalne.
Przykładowo beneficjentami rzeczywistymi będą osoby fizyczne, które:
- posiadają co najmniej 25% kapitału w podmiocie, lub
- posiadają co najmniej 25% praw głosów danego podmiotu (także otrzymanych przez zastaw czy użytkowanie prawa do głosu), lub
- kontrolują co najmniej 25% majątku/aktywów podmiotu.
Co więcej, jeżeli nie będzie możliwe ustalenie osób fizycznych spełniających przesłanki zakwalifikowania ich jako beneficjentów rzeczywistych, za takich beneficjentów będą uznawane osoby fizyczne zajmujące wyższe stanowiska kierownicze w strukturze danego podmiotu. Gdy podmiotem będzie trust, za beneficjenta rzeczywistego będzie uznawany powiernik, nadzorca, beneficjent oraz inna osoba sprawująca kontrolę nad danym trustem.
Zgłoszenia do CRBR będą dokonywać osoby uprawnione do reprezentacji danego podmiotu. Osoba dokonująca zgłoszenia do CRBR będzie ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem nieprawdziwych danych, jak również odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia. Ponadto, za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia do CRBR, samemu podmiotowi grozi kara pieniężna do wysokości 1.000.000,00 zł.
Informacje zawarte w zgłoszeniu będą obejmować dane identyfikacyjne ww. podmiotów (nazwa, forma organizacyjna, siedziba, numer w KRS, NIP), a także dane identyfikujące beneficjenta rzeczywistego oraz członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania takich podmiotów (imię, nazwisko, PESEL, państwo zamieszkania, informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnień w ww. podmiotach).
Spółki utworzone po 13 października 2019 r. będą miały 7 dni roboczych (nie wlicza się sobót) od wpisu w KRS (bądź aktualizacji danych w KRS) na zgłoszenie informacji o swoich beneficjentach rzeczywistych, które powinno być złożone za pośrednictwem strony internetowej wskazanej w BIP ministerstwa finansów. Z kolei, spółki wpisane do KRS do 13 października 2019 r. będą zobowiązane do dokonania takiego zgłoszenia do 13 kwietnia 2020 r.
Informacje zgłoszone do CRBR (w tym imiona i nazwiska, nr PESEL beneficjentów rzeczywistych!) będą dostępne bez jakichkolwiek ograniczeń nieodpłatnie dla każdego, na wskazanych przez ministerstwo finansów stronach internetowych.
W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami, lub Państwa doradcą ze strony MDDP.