Korekta cen transferowych a korekta cen transferowych – w czym tkwi różnica?
Pojęcie korekty cen transferowych zdefiniowane zostało w przepisach dopiero w 2019 r., chociaż z terminem tym podatnicy są zaznajomieni już od lat. Mimo iż w zamyśle zdefiniowanie pojęcia korekty cen transferowych miało ułatwić podatnikom sposób ich identyfikacji i rozliczania, w praktyce zrodziło więcej pytań niż odpowiedzi. Trywialnym zdaje się być rozważanie „czy korekta cen transferowych jest korektą cen transferowych”, niemniej w praktyce jest to bardzo istotne pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy podatnik dokonujący rozliczeń korygujących w ramach transakcji kontrolowanych.
Przykładem dylematów w tym temacie jest interpretacja indywidualna wydana 14 grudnia 2020 r. przez dyrektora KIS (sygnatura 0111-KDIB1-1.4010.416.2020.1.SG). Podatnik przedstawił w niej następujący stan faktyczny: spółka polska w ramach prowadzonej działalności zawierała i zawierać będzie z podmiotami powiązanymi transakcje towarowe oraz usługowe, w ramach których dochodzić może do konieczności skorygowania rozliczeń związanych z tymi transakcjami. Konieczność ta poprawnie doprowadziła wnioskodawcę do rozważań, czy zakładane korekty spełniać będą definicję korekt cen transferowych w myśl art. 11e Ustawy o CIT oraz w jakim momencie powinny one zostać prawidłowo rozliczone.
W ramach przedłożonego wniosku wnioskodawca przedstawił dwie sytuacje, w których spółka będzie dokonywała rozliczeń korygujących:
- Pierwsza z sytuacji dotyczy wprowadzenia zmian w metodologii kalkulacji cen transferowych w ramach przeprowadzanych transakcji kontrolowanych, wynikających z wykrycia przez strony transakcji błędu metodologicznego, prowadzącego do nieprawidłowego określenia ceny rynkowej (zmiana sposobu zastosowania wybranej metody ustalania cen transferowych). Jak podkreślił wnioskodawca „Zmiana w zakresie metodologii mogła dotyczyć wskaźników finansowych, zastosowania określonych kluczy alokacji, rodzajów składników bazy kosztowej czy punktów lub przedziałów stosowanych miar statystycznych. (…) a sama zmiana ma charakter systemowy (dotyczy systemu ustalania ceny transferowej, który miał obowiązywać od początku roku podatkowego) (…); innymi słowy, strony transakcji kontrolowanej uznają, iż już w momencie zawarcia transakcji kontrolowanej popełniły błąd w zakresie ustaleń metodologicznych”.
- Druga z przedstawionych we wniosku sytuacji dotyczy konieczności skorygowania rozliczeń (i) na skutek nieuwzględnienia w bazie kosztowej kosztów, które powinny się w niej znaleźć z uwagi na ich związek z realizowanymi transakcjami lub też (ii) na skutek przyjęcia do bazy kosztowej kosztów w wysokości innej niż prawidłowa.
- istocie i celu dokonywania korekt cen transferowych i różnicy między nimi a innymi rozliczeniami, które w oparciu o dotychczas wydane interpretacje i wyroki nie spełniają definicji korekt cen transferowych w rozumieniu art. 11e Ustawy o CIT,
- warunkach, jakie podatnicy muszą spełnić dokonując korekt cen transferowych w rozumieniu art. 11e Ustawy o CIT,
- konsekwencji podatkowych (na gruncie podatku CIT oraz VAT) wynikających z faktu uznania danego rozliczenia za korektę cen transferowych,
- podejścia Ministerstwa Finansów do tematu korekt cen transferowych przedstawionego w projekcie objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych.