Podatnicy mają możliwość założenia grupy VAT pozwalającej na wspólne rozliczenia dla celów VAT.
Grupa VAT to uproszczenie zarezerwowane dla podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie oraz organizacyjnie. Dzięki temu rozwiązaniu podmioty w grupie mogą stać się jednym podatnikiem na gruncie VAT, a tym samym rozliczenia między nimi stają się neutralne na gruncie tego podatku.
Dla kogo?
Rozwiązanie jest atrakcyjne dla wszelkich podmiotów, które chcą uprościć rozliczenia świadczeń wzajemnych między podmiotami w grupie, w szczególności dla:
grup podmiotów, w których podmiot(y) zwolniony(e) od VAT nabywa(ją) świadczenia opodatkowane od pozostałych podmiotów z grupy. W takim przypadku można oczekiwać oszczędności finansowych w postaci braku VAT, który nie podlega odliczeniu po stronie podmiotu zwolnionego od VAT (redukcja kosztów);
grup podmiotów o różnej pozycji w zakresie VAT, tj. grup, w których część podmiotów wykazuje w deklaracji VAT kwotę podatku do zapłaty, a część podmiotów wykazuje kwotę nadwyżki VAT do zwrotu albo do rozliczenia w przyszłości. W takim przypadku można oczekiwać oszczędności finansowych w zakresie płynności finansowej (poprawa cash flow) – podatek nie jest wpłacany do urzędu, a zwroty podatku są efektywnie otrzymywane wcześniej i bez zwiększonego ryzyka kontroli podatkowej (jak ma to często miejsce w przydatku żądania zwrotu podatku);
grup podmiotów, w których występują podlegające obowiązkowi fakturowania (liczne) świadczenia pomiędzy podmiotami z grupy. W takim przypadku można oczekiwać oszczędności, uproszczeń dokumentacyjnych i tym samym redukcji kosztów z uwagi na:
(i) brak obowiązku naliczania kwoty VAT (brak naliczania VAT),
(ii) brak obowiązku wystawiania faktur dla transakcji pomiędzy podmiotami z grupy (brak obowiązku wystawiania faktur),
(iii) brak konieczności weryfikacji na liście podatników (brak weryfikacji na liście podatników);grup podmiotów, w których występują podlegające obowiązkowi fakturowania (liczne) świadczenia pomiędzy podmiotami z grupy objęte obowiązkiem podzielonej płatności (obowiązkowy split payment). W takim przypadku można oczekiwać oszczędności finansowych i uproszczeń z uwagi na brak obowiązku płatności na rachunek VAT (brak SPLIT-Payment);
grup podmiotów pragnących uprościć swoje rozliczenia. W takim przypadku można oczekiwać uproszczeń z uwagi na obowiązek przygotowania i składania tylko jednego JPK-VAT dla całej grupy podmiotów (jeden JPK-VAT);
w tym podmiotów tworzących PGK, które mogą skorzystać z efektu synergii w uproszczeniu swoich rozliczeń i obowiązków administracyjnych. W takim przypadku można oczekiwać większych oszczędności finansowych i uproszczeń z uwagi na skorzystanie przez podmioty tworzące PGK z szerszych preferencji podatkowych (synergia przy PGK).
- właścicieli nieruchomości komercyjnych w budynkach o mieszanym wykorzystaniu (mieszkania, lokale usługowe), gdzie wspólnota mieszkaniowa rozlicza koszty nieruchomości wspólnej.
Korzyści
Grupa VAT oferuje neutralność obrotów pomiędzy jej członkami, a przy strukturach grupowych, w ramach których jeden z członków wykonuje działalność zwolnioną, rozliczenie w grupie VAT może przynieść wymierne oszczędności w VAT związane ze wzajemnymi świadczeniami. Oszczędności może też przynieść grupa VAT przy rozliczeniach członków wspólnoty mieszkaniowej posiadających lokale komercyjne gdzie wspólnota mieszkaniowa rozlicza.
Jak możemy pomóc?
zweryfikujemy korzyści z neutralności rozliczeń pomiędzy Państwa podmiotami;
wesprzemy we wdrożeniu grupy VAT;
pomożemy przygotować i wdrożyć procesy, które zapewnią prawidłowe korzystanie z rozwiązania (ewidencja wewnątrz grupy, kalkulacja proporcji dla danych podmiotów).
Zapraszamy do kontaktu
Tomasz Michalik
Partner | Doradca podatkowy | Szef zespołu VAT E: tomasz.michalik@mddp.pl T: (+48) 501 733 720
Bartłomiej Kołodziej
Starszy menedżer | Doradca podatkowy | Biegły rewident E: bartlomiej.kolodziej@mddp.pl T: (+48) 601 443 474
Paweł Selera
Starszy Menedżer | Doradca podatkowy E: pawel.selera@mddp.pl T: (+48) 609 352 877