NSA uchyla niekorzystną interpretację dot. leasingu
Zarówno dla firm leasingowych jak i ich klientów istotnym zagadnieniem stało się dokonywanie zmian w umowach leasingowych będących uprzednio przedmiotem cesji. W dobie kryzysu doświadczanego przez wiele branż w związku z pandemią, zmiany takie zwykle polegały na wydłużeniu okresu leasingu i zmniejszeniu wysokości opłat leasingowych.
Tym większym źródłem problemów stała się interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdzająca że dokonanie cesji umowy uniemożliwia firmie leasingowej zbycie przedmiotu nowemu korzystającemu po zakończeniu okresu umowy po cenie niższej niż rynkowa – w przypadku gdy po dokonaniu cesji dokonano jakichkolwiek zmian w umowie leasingu (w tym polegających na wydłużeniu umowy leasingu). Interpretacja ta nie wynika wprost z brzmienia ustawy i jest całkowicie sprzeczna z sensem instytucji leasingu w prawie podatkowym. Pomimo to, WSA w Warszawie po rozpatrzeniu skargi na tę interpretację wydał 8 stycznia 2019 wyrok utrzymujący ją w mocy (sygn. akt III SA/Wa 491/18).
Wszystko wskazuje jednak, że sprawa cała historia znalazła swój korzystny dla podatników finał: w piątek 5 lutego NSA uchylił wyrok WSA oraz zaskarżoną interpretację indywidualną. Sprawa została rozpatrzona na posiedzeniu niejawnym i nie mieliśmy możliwości zapoznania się z ustnym uzasadnieniem orzeczenia, jednak uchylenie przez NSA nie tylko wyroku ale i wydanej interpretacji wskazuje, iż skład orzekający w drugiej instancji uznał najprawdopodobniej wydaną interpretację za merytorycznie błędną.
Po opublikowaniu uzasadnienia wyroku, podzielimy się z Państwem szczegółami sprawy.