SLIM VAT 2 – co nas czeka w zakresie korekt WNT i importu usług
Zaledwie kilka tygodni czekaliśmy na kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług – tzw. SLIM VAT 2, które mają wejść w życie od 1 października br. Dla przypomnienia w pierwszej odsłonie Ministerstwo Finansów zaproponowało zestaw rozwiązań w zakresie „uproszczenia rozliczeń przez podatników”, o których pisaliśmy w jednym z wpisów na naszym blogu [link].
W odpowiedzi na „głos biznesu” Ministerstwo Finansów w dniu 18 lutego 2021 r. opublikowało kolejną odsłonę pakietu zmian w obszarze VAT, tzw. pakiet SLIM VAT 2. Prezentowany jako zestaw rozwiązań wpisujących się w koncepcję tzw. Simple Local And Modern VAT z założenia powinien ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku i jednocześnie poprawić płynność firm.
Jednym z celów stawianych przez Ministerstwo Finansów jest ułatwienie rozliczania faktur korygujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) i import usług.
Proponowane zmiany wprowadzają przepisy regulujące okres w jakim podatnik powinien rozliczyć korektę obniżającą podstawę opodatkowania w przypadku importu usług oraz WNT. W związku z brakiem ustawowych regulacji w tym zakresie – podatnicy bazują obecnie na praktyce organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych.
W projekcie przewiduje się powiązanie momentu ujęcia korekty z momentem powstania jej przyczyny. Pierwotne przyczyny (istniejące w momencie sprzedaży np. błędnie określona cena, ilość) skutkować będą rozliczeniem wstecznym. Przyczyny następcze (zaistniałe po dokonaniu transakcji) stanowić będą korekty „na bieżąco” rozliczane w deklaracji za miesiąc zaistnienia przyczyny korekty.
Wydaje się, że w opisanej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłoby powiązanie momentu ujęcia faktury korygującej z momentem (okresem), w którym otrzymano fakturę (lub inny dokument) korygujący wartość transakcji WNT oraz importu usług. Za takim rozwiązaniem przemawiałaby pewność obrotu jak również zmniejszenie obowiązków administracyjnych po stronie osób księgujących faktury zakupowe.
Ministerstwo Finansów w pakiecie SLIM VAT 2 planuje również odstąpienie od konieczności wykazywania korekt importu usług po upływie 3 miesięcy w „szyku rozwartym”, czyli obowiązku wstecznej korekty podatku należnego przy ujęciu podatku naliczonego „na bieżąco” na podstawie art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT. Jest to jak najbardziej słuszny krok, aczkolwiek pominięto w proponowanych rozwiązaniach korekty WNT. W uzasadnieniu nowelizacji stwierdzono, że w zakresie WNT może dochodzić do oszustw i nadużyć, stąd pozostawienie dotychczasowych przepisów jest uzasadnione. Jednak planowany pakiet zmian będzie musiał zostać uzupełniony o zapewnienie neutralnej korekty WNT w związku z korzystnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości z 18.03.2021 r. w sprawie C-895/19 (A.), w którym TSUE uznał, że rozwiązanie zastosowane w polskiej ustawie jest niezgodne z Dyrektywą VAT.