TP-R – największe wyzwanie drugiej połowy 2020 roku – Jak zaraportować w TPR transakcje cash poolingu?
Transakcje typu cash pooling, mimo, że są często spotykane w strukturach grup kapitałowych i stanowią jeden z podstawowych źródeł finansowania, często generują dużo wątpliwości i pytań pod kątem ich odpowiedniego udokumentowania w świetle przepisów o cenach transferowych. Wątpliwości te mogą dotyczyć takich kwestii jak:
- Jak określić wartość transakcji cash poolingu celem zidentyfikowania obowiązku dokumentacyjnego?
- Czy umowa, w ramach której cash leaderem (tj. podmiotem rozliczającym umowę) jest niezależna instytucja finansowa, podlega obowiązkom w zakresie cen transferowych?
- Jak zweryfikować, czy warunki umowy cash poolingu są zgodne z zasadą ceny rynkowej?
- Wreszcie, jak poprawnie zaraportować tego typu transakcję w formularzu TPR?
- kwota kapitału powinna odnosić się do limitu wskazanego w umowie. W przypadku braku takiego limitu przewidzianego umową, komórkę w formularzu TPR pozostawia się pustą. Co jednak w przypadku, w którym umowa przewiduje finansowanie w różnych walutach, z odmiennymi limitami? Czy w takim wypadku finansowanie udzielane w różnych walutach należy raportować odrębnie czy też wybrać walutę wiodącą? Kwestią problematyczną w tym zakresie może być również fakt, że rozliczenia realizowane w ramach umowy, w danej walucie, mogą nie przekraczać samodzielnie progu dokumentacyjnego.
- wartość zadłużenia odnosi się do średniej dziennych sald pozycji ujemnych lub dodatnich w ciągu roku, w zależności od kierunku raportowanego przepływu. To z kolei, w przypadku finansowania udzielanego w różnych walutach rodzi pytanie, czy średnia ta powinna dotyczyć całego finansowania udzielanego w trakcie roku, przeliczonego np. na PLN czy też wymaga odrębnego raportowania faktu finansowania udzielanego w różnych walutach?