Obowiązkowy split payment coraz bliżej
Projekt decyzji wykonawczej Rady UE upoważniający Polskę do wprowadzenia obowiązkowego systemu split payment, który został opublikowany 23 stycznia 2019 r. przez Komisję Europejską. Projekt jest związany z planami Ministerstwa Finansów zmierzającymi do wprowadzenia tego systemu w miejsce odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych. Jego wejście w życie wymaga jednak uchwalenia przepisów krajowych.
Projekt przewiduje możliwość wprowadzenia obowiązkowego split payment przez Polskę w okresie od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r.
Obszary, które mają być objęte obligatoryjnym split payment to przede wszystkim następujące towary i usługi podatne w ocenie Ministerstwa Finansów na nadużycia w VAT: stal, złom, komputery przenośne, telefony i smartfony, złoto, metale nieżelazne i tworzywa sztuczne, usługi budowlane. Dotychczas były one objęte odwrotnym obciążeniem – por. załącznik nr 11 i 14 do ustawy o VAT.
Co istotne, obligatoryjny split payment może objąć również dostawy rozliczane do tej pory na zasadach ogólnych, takie jak: benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych, a także oleje opałowe i smary. Ponadto, na liście towarów możliwych do objęcia obowiązkowym split payment znalazły się również m.in. części do silników spalinowych, sprzęt sygnalizacyjny elektryczny, wycieraczki do szyb, urządzenia zapobiegające zamarzaniu szyb, części pozostałego sprzętu i wyposażenia elektrycznego do pojazdów, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne. Co więcej, mechanizm ten może również objąć sprzedaż hurtową i detaliczną części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i motocykli.
Zgodnie z projektem model obowiązkowego split payment będzie miał zastosowanie do ww. dostaw towarów i świadczenia usług między podatnikami (B2B) i będzie obejmować wyłącznie elektroniczne przelewy bankowe. Zasady mechanizmu nie ulegną zmianie w stosunku do obecnie (od 1 lipca 2018 r. obowiązuje dobrowolny split payment) obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nowością jednak będzie to, że obowiązkowy split payment będzie miał też zastosowanie do przedsiębiorców niemających siedziby w Polsce, którzy będą musieli posiadać rachunek bankowy prowadzony zgodnie z polskim prawem bankowym.
Nowym obowiązkiem dla podatników będzie konieczność umieszczenia na fakturze adnotacji o objęciu dokumentowanych nią dostaw obowiązkowym split payment oraz o konieczność dokonania przelewu w tym systemie.
Wprowadzenie obowiązkowego split payment będzie miało istotny wpływ na przepływy pieniężne i płynność finansową u podatników dostarczających objęte nim towary i usługi. Warto więc już teraz dokonać analizy jego potencjalnego wpływu na działalność i płynność finansową oraz wypracować zmiany w modelu biznesowym i warunkach współpracy z kontrahentami zmniejszające potencjalne negatywne skutki zmian.
Dla wprowadzenia obowiązkowego split payment konieczna jest zgoda Rady UE i nowelizacja ustawy o VAT. Możliwe jest, że Rada UE wyrazi zgodę na najbliższym posiedzeniu, już w połowie lutego. Oznacza to, że najbliższym terminem, kiedy może zostać znowelizowana ustawa o VAT może być potencjalnie już 1 kwietnia 2019 r., choć bardziej prawdopodobny jest 1 lipca 2019 r.
Dlatego też rekomendujemy przeprowadzenie w najbliższym czasie analizy potencjalnego wpływu projektowanych na prowadzoną przez Państwa działalność i płynność finansową.
W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami, lub Państwa doradcą ze strony MDDP.