Procedura wzajemnego porozumiewania się (MAP)
Odświeżmy w kilku słowach kluczowe informacje na temat procedury.
Procedura MAP (ang. Mutual Agreement Procedure) ma na celu wyeliminowanie podwójnego opodatkowania tego samego dochodu. W jakich sytuacjach dochodzi do podwójnego opodatkowania? Jest to często występujące zjawisko w relacjach między podmiotami powiązanymi działającymi w różnych krajach. Jeśli w rezultacie kontroli podatkowej np. w Polsce dojdzie do doszacowania dochodu w transakcji z podmiotem powiązanym z Niemiec, polski podatnik musi zapłacić podatek od dochodu, który został już opodatkowany w Niemczech. W przypadku gdy spółki nie zgadzają się z doszacowaniem organu, sposobem na wyeliminowanie podwójnego opodatkowania jest wszczęcie procedury MAP.
O procedurze pisaliśmy TUTAJ na etapie projektu ustawy implementującej wprowadzenie dyrektywy Unii Europejskiej 2017/1852 w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania.
Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych została opublikowana 14 listopada 2019 r. Określana jest jako ustawa DRM.
Ustawa DRM wprowadziła nową procedurę rozstrzygania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania dotyczącą sporów pomiędzy krajami należącymi do Unii Europejskiej. Ustawa odnosi się również do dotychczas funkcjonujących rozwiązań tj. postępowań prowadzonych na podstawie Konwencji Arbitrażowej, oraz postępowań prowadzonych na podstawie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Więcej informacji na temat procedury wprowadzonej Ustawą DRM znajdą Państwo w artykule Rzeczpospolitej naszego autorstwa TUTAJ.
Wskazówki Ministerstwa Finansów opublikowane
10 lipca br. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej informacje na temat procedury MAP. Odnoszą się one jedynie do procedury w oparciu o Konwencję Arbitrażową oraz do procedury na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie pokrywając swoim zakresem nowej procedury dla krajów Unii Europejskiej. Ministerstwo zapowiedziało, że informacje te zostaną uzupełnione w późniejszym terminie.
Czy warto zapoznać się z publikacją? Zdecydowanie tak. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów TUTAJ.
Ministerstwo dość szczegółowo opisuje procedurę. Wskazuje nie tylko kwestie wymogów formalnych samego wniosku, ale również praktyczne wskazówki. Przykładem jest wystandaryzowana lista dokumentów i informacji wymaganych we wniosku.
Ministerstwo zamieściło również sugestię, która ze stron sporu powinna składać wniosek MAP. Choć nie wynika to jednoznacznie z przepisów, Ministerstwo Finansów rekomenduje złożenie wniosku w państwie, w którym nastąpiło doszacowanie dochodu. Może to wpłynąć na efektywność procedowania wniosku.
Procedura nie taka straszna
Procedura, choć jest bezpłatna, nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Główną przyczyną wydaje się być długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Ustawa DRM jasno określa ramy czasowe, w których procedura musi zostać zakończona. Zatem problem ten powinien zostać wyeliminowany. Obserwujemy też co raz więcej kontroli podatkowych z zakresu cen transferowych, w efekcie których może dochodzić do doszacowania dochodu oraz powstania podwójnego opodatkowania. Na ten moment, MAP jest najlepszym dostępnym sposobem na eliminację podwójnego opodatkowania w przypadku sporu. Według Ministerstwa Finansów jest wręcz jedynym (obok korekt jednostronnych, ale te dotyczą sytuacji, w której podatnik zgadza się z doszacowaniem dokonanym przez organy podatkowe) sposobem pozwalającym na eliminację podwójnego opodatkowania. Dlatego też warto pamiętać o możliwości skorzystania z tej procedury.