Aktualności w JPK_VAT: Problemy z nowym JPK VAT cd. – jak oznaczać w nowym JPK VAT korekty MPP?
Wdrożenie nowego JPK VAT to nie lada wyzwanie dla podatników – nie tylko od strony technicznej, ale również wymaga rozstrzygnięcia wielu wątpliwości merytorycznych dotyczących nowych przepisów. Problemy z wymogami dotyczącymi oznaczania MPP transakcji sprzedażowych i zakupowych opisaliśmy w poprzednim wpisie [TUTAJ]. Podatnicy będą bowiem zobowiązani do przeprowadzenia szczegółowej analizy, kiedy transakcja podlega obowiązkowemu split payment i tylko wówczas należy ją oznaczyć kodem MPP. Nieprawidłowe będzie oznaczenie tego kodu nadwyżkowo „z ostrożności”, jak zdarza się to obecnie na wystawianych fakturach.
Innym problemem praktycznym związanym z kodem MPP w nowym pliku JPK VAT jest kwalifikowanie faktur korygujących, których to oznaczenie powinno dotyczyć. Przepisy w ogóle nie regulują takiej sytuacji, podobnie zresztą jak oznaczania samej faktury korygującej adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. Pomocne w tym zakresie są jednak objaśnienia podatkowe Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie mechanizmu podzielonej płatności, w których przedstawiono kilka przykładów dotyczących faktur korygujących i można z nich wywieść pewne zasady. Według objaśnień adnotacja na fakturze korygującej „mechanizm podzielonej płatności” powinna być stosowana z uwzględnieniem statusu transakcji po wystawieniu faktury korygującej. Zatem w przypadku wystawienia faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania, w sytuacji gdy wartość dostawy po korekcie spadnie poniżej 15 tys. zł, bądź nie będzie już obejmować towarów/usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, transakcja przestanie spełniać warunki do objęcia jej obowiązkowym MPP. Taka faktura korygująca nie powinna zawierać stosownej adnotacji, mimo że pierwotna faktura była odpowiednio oznaczona. Wydaje się więc, że analogiczną zasadę należy zastosować do oznaczenia MPP w nowym JPK VAT.
Jeśli natomiast pomimo zmniejszenia podstawy opodatkowania transakcja po korekcie w dalszym ciągu będzie spełniała warunki do objęcia jej obowiązkowym MPP, konieczne będzie również oznaczenie faktur korygujących kodem MPP.
Również w przypadku korekt zwiększających będzie obowiązek ich oznaczenia MPP, jeśli dotyczą transakcji objętej obowiązkowym MPP – skoro pierwotnie transakcja była objęta obowiązkowym split payment, to nadal jest objęta po zwiększeniu jej wartości.
O kolejnych problemach z nowym JPK VAT można będzie przeczytać w naszych kolejnych wpisach.