Jak przygotować PIT-11 dla cudzoziemca nie posiadającego PESEL i NIP?
Pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania urzędowi skarbowemu informacji o pobranych zaliczkach (PIT-11) za rok 2019 do końca stycznia roku 2020.
W myśl artykułu 11 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, płatnicy mają obowiązek żądać od podatników podania identyfikatora podatkowego i podawać go na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych – w tym również na formularzu PIT-11. Na mocy tych samych przepisów, podatnicy zobligowani są taki identyfikator udostępniać. Zasadniczo, identyfikatorem podatkowym jest PESEL bądź NIP, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.
Powyższe odnosi się również do pracujących na terytorium Polski cudzoziemców. Ci jednak nie zawsze posiadają PESEL lub NIP. Przepisy ustawy o ewidencji ludności przewidują, że PESEL nadawany jest automatycznie w przypadku zameldowania na okres przekraczający 30 dni. Do dokonania meldunku niezbędne jest jednak posiadanie tytułu prawnego do lokalu (umowy najmu, aktu własności). Wiele osób przyjeżdża do Polski w celu wykonywania pracy na kilka dni, zamieszkując w tym czasie np. w hotelu, bądź w ogóle nie przebywa w Polsce, wykonując pracę zdalnie. W ich przypadku nie występuje więc podstawa do zameldowania w Polsce i uzyskania PESEL.
Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób w takim przypadku płatnicy mogą prawidłowo sporządzić formularz PIT-11 i przesłać go elektronicznie do urzędu skarbowego, gdy konstrukcja formularza zakłada podanie PESEL lub NIP.
Częstą praktyką płatników, akceptowaną przez organy skarbowe, było sporządzenie PIT-11 w ten sposób, że w rubryce dotyczącej NIP/PESEL wpisywano ciąg dziewiątek w postaci „99999999999”. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, możliwość zastosowania analogicznego rozwiązania do PIT-11 składanych za 2019 r. została potwierdzona przez Krajową Administrację Skarbową. To dobra informacja, ale warto, aby tak istotna kwestia została jednoznacznie uregulowana w przepisach bądź przynajmniej w objaśnieniach dołączonych do formularza PIT-11.
W tym kontekście należy również zwrócić uwagę, że informacja PIT-11 zawiera pozycję „zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika”, którą należy uzupełnić w przypadku informacji wystawianej dla zagranicznego rezydenta podatkowego. Z objaśnień do formularza wynika, że przez zagraniczny numer identyfikacyjny należy rozumieć numer służący identyfikacji dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych uzyskany w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania, a w przypadku braku takiego numeru – numer dokumentu stwierdzającego tożsamość podatnika, uzyskanego w tym państwie.
W związku z tym płatnik, sporządzając informację PIT-11 dla cudzoziemca, powinien mieć na uwadze konieczność spełnienia dodatkowych wymogów związanych z podaniem kompletu danych identyfikacyjnych podatnika.