Gdy dochód zwolniony, koszty pośrednie potrącalne są na innych zasadach
Koszty uzyskania przychodów można dzielić się na dwa podstawowe rodzaje – koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz inne koszty uzyskania przychodów.
Te pierwsze, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Szczegółowe przepisy regulują kwestie potrącania kosztów bezpośrednich na przełomie lat. Koszty pośrednie z kolei, są potrącalne w momencie poniesienia. Są to między innymi koszy dotyczące całokształtu działalności, koszty administracyjne, ogólnego zarządu, itp.
Na moment uznania wydatku o charakterze pośrednim nie powinien mieć wpływu fakt osiągania przez podatnika przychodów zwolnionych od podatku (lub nieosiąganie przychodów wcale). Tak przynajmniej można twierdzić, biorąc pod uwagę brzmienie przepisów. Wydatki stanowiące koszty pośrednie, o ile nie są specyficznie wyłączone z kosztów podatkowych, są potrącalne w dacie poniesienia, a za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Tym niemniej, 10 września 2019 r. Dyrektor KIS stwierdził, że w przypadku kosztów pośrednich, tzn. takich, których nie można powiązać z konkretnymi przychodami, ale które jednak można powiązać z określoną grupą przychodów – można je potrącać (dopiero) w momencie osiągnięcia tychże przychodów. W sprawie były to przychody uzyskiwane z działalności prowadzonej na podstawie przepisów o udzieleniu wsparcia (tzw. nowa strefa ekonomiczna). Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym koszty pośrednie, związane z uzyskaniem decyzji o wsparciu, takie jak koszty opłat administracyjnych na rzecz zarządzającego, czy koszty wynagrodzeń pracowników mających za zadanie wdrożenie procesu produkcyjnego dla celów realizacji decyzji o udzieleniu wsparcia, są potrącane dopiero w momencie uzyskania pierwszych przychodów z działalności zwolnionej.
Wydaje się, że w ocenie Dyrektora KIS, z powodu planu uzyskiwania przychodów zwolnionych od podatku, nie jest istotny moment poniesienia kosztu oraz jego pośredni charakter. Powstaje tym samym niejako nowy rodzaj kosztów uzyskania przychodów, tj. wydatki, które będąc kosztami pośrednimi będą mogły zostać potrącone w przyszłości bezpośrednio w dacie uzyskania pierwszego przychodu. Wszystko to dlatego, że w dacie poniesienia tych kosztów, podatnik nie osiągnął (jeszcze) przychodów, z którymi wydatki te pośrednio są związane.
Stanowisko organu interpretacyjnego z pewnością ucieszy niektórych, bo tych podatników, którzy koszty pośrednie uzyskania (przyszłych) przychodów zwolnionych od opodatkowania, od początku przypisują to tych właśnie przychodów, i potrącają je w dacie poniesienia, doprowadzając tym samym do powstania straty z działalności niejako zwolnionej. Straty, której być może nie będzie można w żaden sposób rozliczyć. Odroczenie momentu uznania wydatków za koszt podatkowy rozwiązuje tę niekorzystną sytuację. Można mieć jednak wątpliwości, czy ta wykładnia prawa jest na pewno prawidłowa.
Interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP2-1.4010.325.2019.1.SP