Przepisy o rozbieżnościach hybrydowych (hybrid mismatch) jednak nie od 2020 r.
Projekt ustawy z 22 sierpnia 2019 r. dotyczący rozbieżności hybrydowych nie został uchwalony i nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Dotyczył on rozbieżności w kwalifikacji struktur lub transakcji hybrydowych, które mogłoby prowadzić do podwójnego odliczenia lub odliczenia, ale bez drugostronnego wykazania dochodu. Nowe przepisy powodowałyby wyłączenie z kosztów lub zwiększenie przychodów z tytułu określonych transakcji.
Ustawa miała stanowić implementację dyrektywy ATAD 2, która nakładała obowiązek wprowadzenia większości przepisów od 1 stycznia 2020 r. Opóźnienie spowoduje, że przepisy o rozbieżnościach hybrydowych nie wejdą w życie w Polsce i będą obowiązywały w Polsce najwcześniej od 1 stycznia 2021 r. Dyrektywa ATAD 2 w zakresie rozbieżności hybrydowych została natomiast implementowana m.in. na Węgrzech, Słowacji, Słowenii, w Portugalii, Danii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Szwecji oraz we Włoszech.
W 2020 r. nowe przepisy mogą pośrednio dotyczyć polskich podatników, którzy dokonują transakcji hybrydowych z podmiotami z krajów Unii, w których ATAD 2 została już zaimplementowana. Kontrahent może wówczas nie mieć prawa do odliczenia lub być zobowiązanym do wykazania dochodu za granicą.
W 2021 r. prawdopodobnie przepisy o rozbieżnościach hybrydowych będą obowiązywały już w Polsce, co może ograniczyć prawo do odliczenia lub nałożyć obowiązek wykazania dodatkowego dochodu z tytułu transakcji lub struktur hybrydowych. Według projektu przepisów, obowiązek weryfikacji rozbieżności hybrydowej może dotyczyć również kolejnych transakcji w strukturze, sfinansowanych transakcją z podmiotem Polskim.
Ze względu na istotny zakres zmian, wskazana jest weryfikacja obecnych rozliczeń i przygotowanie do zmian wprowadzanych od 2021 r.już teraz.