KAS w natarciu – kolejne doszacowanie
Pomimo trwającego stanu epidemii, podatnicy, poza problemami związanymi z prowadzeniem i utrzymywaniem biznesu, muszą się mierzyć z kontrolami m.in. z zakresu cen transferowych. Jest to obszar, który nieustająco cieszy się zainteresowaniem organów podatkowych.
Niepokojące jest przyjmowanie przez organy podatkowe, że tematyka cen transferowych jest nierozerwalnie związana z optymalizacją czy oszustem podatkowym. Podczas gdy, ceny transferowe są najczęściej cenami ustalanymi w wyniku normalnych biznesowych transakcji. Na ustalenie takiej ceny wpływa wiele biznesowych czynników i nie musi być to związane z unikaniem bądź minimalizacją opodatkowania.
W przypadku wysokich doszacowań i zakończenia kontroli z sukcesem (dla organów), KAS publikuje krótkie informacje dotyczące wysokości doszacowania i przedmiotu kontroli.
21 lipca 2021 r. ukazała się informacja dotycząca kontroli celno-skarbowej z 2017 r. zakończonej korektą zeznania podatkowego spółki i wypłatą ponad 27 mln zł z tytułu zaległości podatkowych.
Kontrola celno-skarbowa (dotycząca 2017 r.) wykazała, że spółka z kapitałem zagranicznym zaniżyła podstawę opodatkowania o ponad 60 mln zł. Spółka działa w grupie kapitałowej powiązanych spółek. Na skutek tych powiązań firma płaciła spółkom zawyżone opłaty za licencje na proces produkcyjny i za przeniesienie produkcji do Polski. W ten sposób zaniżała podatek należny polskiemu budżetowi na korzyść podatku zagranicznego.
Przedmiotem szczególnego zainteresowania fiskusa są więc nadal transakcje związane z wartościami niematerialnymi i prawnymi, nie tylko w kontekście wysokości opłat licencyjnych. Organy z coraz większą szczegółowością analizują kwestie własności prawnej i ekonomicznej aktywów niematerialnych. Poza analizą samych umów cywilno-prawnych organy zwracają uwagę na funkcje podejmowane przez każdą ze stron oraz ponoszone przez nie ryzyka i koszty związane z takimi aktywami. Przedmiotem zainteresowania organów jest również weryfikacja czy przepływy / zmiany związane z WNiP nie mają pozornego charakteru.
Dlatego rekomendujemy, aby transakcje związane z transferami aktywów niematerialnych analizować pod kątem ich własności prawnej i ekonomicznej. Jak również zweryfikować, czy posiadają Państwo odpowiednie analizy porównawcze weryfikujące rynkowy charakter opłat licencyjnych.