Mała APA wstrzymana?
W ostatnich dniach opublikowany został raport z konsultacji i opiniowania projektu ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321385/katalog/12578011#1257801).
O tym, co zawierał projekt ustawy pisaliśmy na blogu pod koniec marca TUTAJ.
Jednym z obszarów, który miał być regulowany niniejszą ustawą miała być procedura zawarcia uproszczonego porozumienia cenowego tzw. mała APA. Wielu podatników czekało i nadal czeka na przepisy o uproszczonym porozumieniu, ponieważ – zgodnie z zapowiedzią zapisaną w ustawie CIT – mała APA miała być rozwiązaniem umożliwiającym zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów usług , które są objęte limitem zgodnie z art. 15e Ustawy o CIT.
Według projektu nowe przepisy miały wejść w życie 1 lipca b.r. Już wiemy, że tak się nie stało.
Co więcej, w komentarzach Ministerstwa Finansów do zgłoszonych uwag dotyczących uproszczonego porozumienia :
„Uwagi stały się bezprzedmiotowe w związku z wyłączeniem z projektu regulacji dotyczącej uproszczonych porozumień cenowych.
Ze względu na dużą liczbę, szczegółowość i złożoność uwag zgłoszonych w konsultacjach publicznych projektu ustawy w zakresie regulacji dotyczącej uproszczonych porozumień cenowych, w tym szereg uwag do przepisu art. 15e ustawy o CIT, obejmujących m.in. rozwiązania alternatywne względem uproszczonych porozumień cenowych, regulacja dotycząca uproszczonych porozumień cenowych / rozwiązań alternatywnych do uproszczonych porozumień cenowych została wyłączona z projektu do odrębnego procedowania. Wyłączenie tych rozwiązań do odrębnego procedowania ma na celu przygotowanie systemowego rozwiązania, które będzie stanowiło jak najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie z punktu widzenia podatników oraz budżetu państwa.”
Z powyższego wynika zatem, że na uproszczone porozumienie będziemy musieli jeszcze poczekać. Intrygujący na pewno jest zapowiedź o „rozwiązaniu alternatywnym” dla małego APA. Co kryje się pod tym pojęciem? Na razie nie wiadomo, ale widać, że Ministerstwo Finansów nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w kwestii narzędzi ukierunkowanych na zmniejszenie dotkliwości ograniczeń wynikających z art. 15e Ustawy o CIT.