Czy nieodpłatne świadczenie jest transakcją?
Coraz częściej świadczenie usług bez wynagrodzenia jest przedmiotem orzecznictwa w kontekście cen transferowych. O tym czy samo odroczenie spłaty odsetek może spowodować powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń i jakie są krytyczne warunki finansowania przy badaniu rynkowości oprocentowania już pisaliśmy na naszym blogu. Ostatnio pojawił się wyrok ( I SA/Rz 1178/18) dotyczący nieodpłatnych poręczeń i wpływu zawarcia takich umów na obowiązki z zakresu cen transferowych.
Dokumentacja cen transferowych dla nieodpłatnego świadczenia?
Spółka otrzymała nieodpłatne świadczenie w postaci poręczenia udzielonego przez podmiot powiązany. Zdaniem Dyrektora KIS, podmioty powiązane mogą dokonywać operacji o charakterze nieodpłatnym (tj. bez wynagrodzenia, którego wartość jest wyrażona w cenie), co nie pozbawia jednak takiej umowy cech transakcji. W związku z czym takie świadczenie stanowi transakcję, podlegającą obowiązkowi dokumentacji podatkowej o ile jego wartość ć przekracza ustawowe progi.
Odpłatność nie jest bowiem przesłanką konstytutywną dla powstania obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej. Co więcej, spółka zobowiązana jest do sporządzenia dokumentacji podatkowej w związku z otrzymanym nieodpłatnym świadczeniem, która powinna podlegać aktualizacji przez cały okres realizacji umowy poręczenia. Z takim podejściem zgodził się WSA w Rzeszowie. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że rozumienia pojęcia transakcji nie można zawężać jedynie do umowy kupna-sprzedaży.
Warto wskazać, że znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych definiując wartość transakcji poręczenia jako sumę gwarancyjną, również wskazują, że takie nieodpłatne poręczenie należy traktować jako transakcję i ująć w dokumentacji cen transferowych, a w konsekwencji również w informacji podatkowej TP-R, o ile wartość przekracza 10 mln PLN. W związku z powyższym wydaje się, że takie podejście organów podatkowych jest prawidłowe i zasadne.
Czy nieodpłatne świadczenie należy ująć w informacji CIT-TP?
Dyrektor KIS podkreślił, że na spółce ciąży również obowiązek ujęcia takiego świadczenia w uproszczonym sprawozdaniu CIT-TP zarówno za rok, w którym poręczenie zostaje spółce udzielone, jak i w kolejnych latach podatkowych w okresie trwania zabezpieczenia.
Jeśli uznajemy nieodpłatne udzielone poręczenie za transakcję, zasadne wydaje się również objęcie takiej operacji informacją podatkową. Pytaniem otwartym pozostaje natomiast kwestia czy organy takie poręczenia nieodpłatne będą traktować jako nierynkowe czy też uznają, w przypadku odpowiedniej argumentacji, brak wynagrodzenia za dopuszczalny.