Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie przepisów przejściowych dot. ORD-U oraz korekt TP
Ministerstwo Finansów opublikowało 11 marca wyjaśnienia:
w zakresie składania ORD-U za rok 2018 oraz ujmowania korekt cen transferowych dotyczących transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w roku 2018 a wystawionych w roku 2019.
Obowiązek składania ORD-U
O wątpliwościach w zakresie obowiązku składania ORD-U za rok 2017 pisaliśmy już wcześniej. Dla przypomnienia: formularz ORD-U dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i związany jest z koniecznością sporządzania oraz przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, tj. składania ORD-U. Z obowiązku złożenia ORD-U zwolnieni zostali podatnicy, składający sprawozdanie CIT-TP/PIT-TP. Zwolnienie nie obejmowało podatników, którzy realizowali transakcje lub inne zdarzenia, w tym dokonanie zapłaty należności, z podmiotami z tzw. „rajów podatkowych”.
Po zmianie regulacji w zakresie zwolnienia z obowiązku składania ORD-U przez podmioty składające sprawozdanie CIT-TP/PIT-TP, tj. uchylenia od 1 stycznia 2019 przepisu art. 82 §1a Ordynacji podatkowej, wątpliwości w tym zakresie pozostały. Kwestia ta nie została wyjaśniona wprost w przepisach przejściowych ani w uzasadnieniu do ustawy.
Jak wskazano w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów, zarówno CIT-TP/PIT-TP, jak i ORD-U składane są za rok podatkowy. Oznacza to, że obowiązki te powinny być interpretowane zgodnie z zasadą roczności. Zatem do określania obowiązku składania informacji ORD-U lub zwolnień z obowiązku jej złożenia, zastosowanie mają przepisy obowiązujące w roku podatkowym, za który składana jest informacja. Uchylenie art. 82 §1a Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2019 odnosi się zatem do roku podatkowego, który rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r.
Dlatego podatnicy, którzy są zobowiązani do złożenia CIT-TP/PIT-TP za rok 2018 nadal są objęci zwolnieniem z obowiązku złożenia ORD-U za rok 2018. Dodatkowym warunkiem pozostał brak zawierania transakcji (lub innych zdarzeń) lub dokonania zapłat należności na rzecz podmiotów z tzw. „rajów podatkowych”.
Ujmowanie korekt cen transferowych
O regulacjach w zakresie korekt cen transferowych pisaliśmy już kilkukrotnie, m.in. o regułach dokonywania korekt oraz o zasadach dokonywania korekt w kontekście prowadzenia działalności w strefach.
Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach odniosło się do pytania, na jakich zasadach należy ująć korekty wystawione w roku 2019 a odnoszące się do transakcji (lub innych zdarzeń) realizowanych w roku 2018?
W wyjaśnieniach przywołano przepisy przejściowe, zgodnie z którymi nowe regulacje wprowadzone 1 stycznia 2019 r. odnoszą się do transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2018 r.
Zatem korekty cen transferowych wystawione w roku 2019, ale dotyczące transakcji (lub innych zdarzeń) realizowanych w roku 2018, powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r.
Temat ten został poruszony podczas V Forum Cen Transferowych, które odbyło się 12 marca w Ministerstwie Finansów. Co ciekawe, według Ministerstwa Finansów wyjaśnienia dotyczą jedynie faktur VAT a nie dotyczą korekt dokonanych na podstawie not. Jak w tej sytuacji ma wyglądać ujęcie korekty cen transferowych za pomocą noty? Ministerstwo Finansów nie było w stanie odnieść do tej kwestii. Rekomendujemy stosowanie zasad analogicznych jak w przypadku korekt faktur, opisanych powyżej.