PIT-TP jednak dla spółek osobowych?
Wspólnik zobowiązany do przygotowania dokumentacji cen transferowych w imieniu spółki niebędącej podatnikiem, analogicznie zobowiązany jest również do złożenia uproszczonego sprawozdania PIT-TP w imieniu tej spółki jeżeli jej przychody lub koszty przekroczyły w danym roku podatkowym próg 10 mln EUR.
Taki wniosek płynie z najnowszej interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej 29 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.345.2017.1.MR).
Dotychczas wielu podatników uważało inaczej. Przyjmowali oni, że zgodnie z Ustawą o PIT, uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (PIT-TP) składają podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, których przychody lub koszty przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln EUR. Ustawodawca przypisał zatem ten obowiązek podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako, że spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego, podatnicy uważali, że ten obowiązek dotyczy tylko wspólników takich spółek, a PIT–TP powinien odnosić się do transakcji zawieranych przez wspólników z podmiotami powiązanymi, np. spółkami osobowymi, w których są udziałowcami.
Tymczasem zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w interpretacji obowiązki wspólników są szersze. Sprawozdanie PIT-TP, które wspólnicy są zobowiązani złożyć powinno zostać wypełnione w oparciu o dane dotyczące bezpośrednio spółki niebędącej podatnikiem i zawieranych przez nią transakcji, nie zaś o dane wspólnika. Jeżeli dana osoba fizyczna jest wspólnikiem więcej niż jednej spółki osobowej, dla której powinna zostać przygotowana dokumentacja cen transferowych, wówczas osoba ta powinna dołączyć do zeznania podatkowego oddzielne sprawozdania PIT-TP dla każdej takiej spółki.
Mogłoby się wydawać, że interpretacja rozjaśniła sytuację w zakresie ujęcia transakcji spółek osobowych w PIT-TP. Jednak wskazano w niej również, że jeżeli wystąpiłyby problemy techniczne uniemożliwiające dołączenie do zeznania podatkowego więcej niż jednego załącznika PIT-TP, podatnik powinien złożyć wyłącznie jeden załącznik PIT-TP, w którym łącznie przedstawi informacje o transakcjach zawieranych przez spółki osobowe, których jest wspólnikiem. Nasuwa się pytanie, co w takim przypadku zrobić w sytuacji, gdy spółki osobowe, których wspólnikiem jest podatnik, zawierają transakcje pomiędzy sobą? W sytuacji, w której jedna osoba fizyczna byłaby wspólnikiem kilku spółek dokonujących pomiędzy sobą transakcji, sprawozdanie takie mogłoby się okazać nieczytelne i nie dostarczać organom podatkowym pożądanych informacji.
Interpretacja ta jest ważna dla podatników i wyjaśnia część wątpliwości, jednak wciąż nie jest jasne, jak proces złożenia sprawozdania zostanie rozwiązany ze strony technicznej, zwłaszcza, że nie zostały jeszcze opublikowane wersje elektroniczne sprawozdań. A do złożenia pierwszego sprawozdania PIT-TP pozostały już tylko 2 miesiące.