Czy wydatki na obsługę finansowania zwiększają wartość początkową środków trwałych?
Koszty finansowania dłużnego, m.in. naliczone odsetki, zwiększają wartość początkową środków trwałych (CAPEX). Realizacja nowej inwestycji często wiąże się z ponoszeniem innych wydatków związanych z finansowaniem dłużnym, tj. kosztów doradztwa związanego z pozyskaniem finansowania, kosztów bieżącej obsługi finansowania (np. raportowanie wydatkowania środków), kosztów zabezpieczeń czy opłat bankowych związanych z uruchomieniem finansowania niebędących odsetkami. Nie jest jednoznaczne, czy tego typu wydatki mogą lub powinny zwiększać wartości początkowe środków trwałych realizowanych w ramach inwestycji, na którą pozyskano finansowanie. Odpowiedniej kwalifikacji nie ułatwiają ogólne i otwarte definicje ceny nabycia i kosztu wytworzenia środka trwałego z ustaw o podatkach dochodowych.
W wyroku NSA z 13.12.2017 r., sygn. II FSK 2939/15, uznano, że wydatki na doradztwo prawne związane z pozyskaniem finansowania nie zwiększają wartości początkowych środków trwałych. NSA stwierdził, że ten rodzaj wydatku nie ma bezpośredniego związku z inwestycją, tj. nie wpływa na powstanie środków trwałych. W rezultacie takie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów odnoszone bezpośrednio w wynik podatkowy (OPEX).
Bezpośredni związek z inwestycją jest jednak kategorią wysoce oceną i może być różnie interpretowany w praktyce. W interpretacji indywidualnej z 04.02.2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.425.2020.1.SP stwierdzono, że wydatki na usługi wsparcia finansowego zwiększają wartość początkową środków trwałych. Usługi te obejmowały m.in. przygotowanie wniosków i umów dotyczących finansowania nabycia/wytworzenia środków trwałych oraz nadzór nad procesami związanymi z udzieleniem finansowania inwestycji.
Powyższe przykłady potwierdzają, że trudno mówić o jednoznacznych kryteriach dla kwalifikacji wydatków do kategorii CAPEX. Dotyczy to zwłaszcza wydatków związanych z finansowaniem dłużnym (innych niż odsetki), które mogą stanowić istotny koszt inwestycji. Kluczowa jest indywidualna ocena charakteru kosztu, jego związku z procesem inwestycyjnym jako takim, jak również śledzenie bieżących stanowisk orzeczniczych. Tym bardziej, że na przestrzeni ostatnich lat można mówić o zmieniających się trendach w zakresie katalogu wydatków inwestycyjnych o charakterze CAPEX, pomimo niezmienności regulacji. W celu diagnozy konkretnych przypadków, zachęcamy do kontaktu z doradcami podatkowymi MDDP, którzy na bieżącą monitorują tematykę środków trwałych i wyspecjalizowali się w weryfikacji i ocenie zróżnicowanych kategorii wydatków w rożnych stanach faktycznych.