Co dalej z zatrudnionymi w Polsce Brytyjczykami?
Od 1 lutego 2020 r. Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Niemniej, do 31 grudnia 2020 trwa tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo traktowane jest nadal jak państwo członkowskie Unii Europejskiej, z zachowaniem zasadniczych praw i obowiązków. Po tej dacie, z formalnego punktu widzenia, w relacjach z państwami unijnymi Zjednoczone Królestwo stanie się krajem trzecim i nie będzie związane prawem wspólnotowym.
Brexit wpływa m.in. na sytuację obywateli Zjednoczonego Królestwa, podejmujących pracę lub mieszkających w Polsce. W ich przypadku zakres procedur migracyjnych, których należy dopełnić w Polsce, znacząco różni się w zależności od tego czy przyjazd do Polski następuje do końca 2020 r., a więc w ramach okresu przejściowego, czy też po upływie tego okresu. W tym drugim przypadku nie bez znaczenia będzie fakt, czy osoby te będą traktowane jako beneficjenci umowy określającej warunki wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (dalej: Umowa wystąpienia).
Procedury migracyjne dla obywateli brytyjskich do końca 2020 r.
W trakcie okresu przejściowego, obywatele brytyjscy mają prawo pobytu w Polsce na dokładnie tych samych warunkach, jakie obowiązywały przed wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.
A zatem, obywatele brytyjscy mają swobodę wjazdu i podejmowania pracy w Polsce z zastrzeżeniem, że jeżeli przebywają na terytorium Polski przez okres dłuższy niż 3 miesiące mają obowiązek zarejestrować swój pobyt. W tym celu niezbędne jest złożenie stosownego wniosku w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Procedura będzie uproszczona w porównaniu z procedurą legalizacji pobytu cudzoziemców z państw trzecich.
Należy dodać, że prawo pobytu w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące przysługuje obywatelowi Unii Europejskiej (a do końca 2020 r. również obywatelowi brytyjskiemu), gdy spełnia jeden z następujących warunków:
- jest pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek na terytorium Polski,
- posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Polski, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej, oraz posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne,
- studiuje lub odbywa szkolenie zawodowe w Polsce oraz:
- a) posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Polski, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej, jak również
- b) posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne,
- jest małżonkiem obywatela polskiego.
- beneficjenci Umowy Wystąpienia, którzy zarejestrowali pobyt w Polsce i w dalszym ciągu będą mieli zamiar zamieszkiwać na jej terytorium, powinni nie później niż do 31 grudnia 2021 złożyć wniosek o wymianę posiadanych dokumentów na nowy format dokumentów pobytowych, zawierającym adnotację o Umowie Wystąpienia. Wydawaniem nowych dokumentów będą zajmować się urzędy wojewódzkie. Potwierdzenie rejestracji pobytu obywatela UE, dotychczas mające formę niepraktycznej, dużej kartki, otrzyma formę plastikowego dokumentu, zbliżonego do karty pobytu;
- beneficjenci Umowy wystąpienia, którzy przebywali legalnie w Polsce przed 31 grudnia 2020, jednak nie złożyli wniosków o rejestrację pobytu przed zakończeniem okresu przejściowego, powinni niezwłocznie po 1 stycznia 2021 zaaplikować do właściwego urzędu wojewódzkiego o zarejestrowanie pobytu i wydanie stosownego zaświadczenia (dotyczy obywateli Zjednoczonego Królestwa) lub o wydanie karty pobytu (dotyczy członków rodziny nie będących obywatelami Zjednoczonego Królestwa lub Unii Europejskiej). W toku procedury może być konieczne udowodnienie, że wjazd na terytorium RP nastąpił najpóźniej 31 grudnia 2020.