Zmiany w podatkach 2019: Zmiany w leasingu samochodów osobowych w 2019 roku
Temat zmian w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodu wynikających z leasingu samochodów osobowych poruszany jest w publikacjach biznesowych bardzo często. Stąd też wiedza o wprowadzeniu limitu kosztów podatkowych leasingu samochodu osobowego na poziomie 150,000 zł oraz progu 75% kosztów leasingu dla samochodów osobowych użytkowanych dla celów służbowych oraz prywatnych jest już powszechna. Powszechna jest również wiedza, iż do umów leasingowych zawartych do 31.12.2018 stosowane będą przepisy dotychczasowe.
Ustawa wprowadzająca powyższe zmiany nie określa natomiast, co oznacza „zawarcie umowy leasingu”. Można też twierdzić, że nie ma do tego żadnego powodu – w końcu określaniem czym jest „zawieranie umów” zajmuje się prawo cywilne. Niemniej jednak, w porównywalnych sytuacjach w przeszłości fiskus bywał wyczulony na udokumentowanie faktu zawarcia umowy, wymagając np. rejestrowania umów w urzędach skarbowych (taki wymóg wprowadzono kilka lat temu przy okazji zmian w zakresie VAT dotyczących odliczenia podatku naliczonego przy leasingu samochodów). Tym razem, resort finansów proponując brzmienie przepisów przejściowych nie zawarł w nich żadnej procedury „potwierdzania” faktu zawarcia umowy. Nie wskazał też żadnych dodatkowych (poza samym zawarciem umowy) warunków, które należy spełnić, by uzgodniona między stronami do 31.12.2018 umowa leasingu była chroniona przez przepisy przejściowe. Można więc przyjąć, że jeżeli umowa leasingu została zawarta jeszcze w 2018 roku, a faktyczne dostarczenie pojazdu mieć będzie miejsce w roku 2019, to taka umowa nadal podlega przepisom obowiązującym w roku 2018.
Czy fiskus będzie gotowy do uznania, że również w wypadku, gdy samochód dostarczony zostanie korzystającemu np. w połowie 2019 roku, umowa leasingu zawarta w grudniu 2018 r. daje podstawę do korzystania z ochrony wynikającej z przepisów przejściowych? Odpowiedź na to pytanie wskażą najprawdopodobniej objaśnienia, które przygotowywane są przez resort finansów. W granicach racjonalnej wykładni prawa – na pytanie takie należałoby udzielić odpowiedzi twierdzącej – z wyłączeniem wyjątkowych sytuacji, gdy uzasadnione byłoby twierdzenie o nadużyciu prawa (np. gdy umowa leasingu nie wskazuje konkretnego przedmiotu leasingu).
Informacje o innych zmianach będziemy zamieszczać w naszych kolejnych publikacjach. Zachęcamy zatem do subskrypcji wpisów z bloga „Trochę o CIT”.
[fusion_button link=”https://www.mddp.pl_blog/zapisz-sie-na-newsletter/” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”custom” button_gradient_top_color=”#002b64″ button_gradient_bottom_color=”#002b64″ button_gradient_top_color_hover=”#eaeaea” button_gradient_bottom_color_hover=”#eaeaea” accent_color=”#ffffff” accent_hover_color=”#002b64″ type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”xlarge” stretch=”default” shape=”round” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]SUBSKRYBUJ[/fusion_button]