Kiedy poznamy nowy projekt w sprawie matrycy stawek VAT?
Na 16go lipca br. zaplanowane jest posiedzenie Komisji Finansów Publicznych, którego przedmiotem prac ma być między innymi projekt ustawy w sprawie tzw. matrycy stawek VAT. W szczególności dyskutowana ma być wówczas kwestia opodatkowania 5% stawką VAT napojów owocowych z zawartością co najmniej 20% wkładu surowcowego.
Zmodyfikowanego projektu przepisów w sprawie matrycy stawek należy się zatem spodziewać już w tym tygodniu. Prawdopodobnie przedmiotowe zmiany weszłyby w życie z początkiem 2020 r.
Pomimo więc, że okres wakacyjny powinien się charakteryzować względnym spowolnieniem prac legislacyjnych, to jednak dzieje się inaczej. Wygląda na to, że do procedowanych aktualnie zmian w zakresie split paymentu i opodatkowania transakcji wewnątrzunijnych dojdą nam wkrótce kolejne zmiany w VAT, którymi trzeba będzie odpowiednio zarządzić.
Opóźnienia w pracach legislacyjnych nad projektem nowej matrycy VAT wynikają w szczególności z kontrowersji wokół podniesienia z 5% do 23% stawki na napoje owocowe z zawartością co najmniej 20% soku owocowego.
Przebieg prac legislacyjnych w tym zakresie został wznowiony przez Sejm w ubiegłym tygodniu po tym jak wstrzymano je niespodziewanie w marcu br. z uwagi na liczne sprzeciwy płynące właśnie z branż przetwórstwa owocowo-warzywnego, rolników, sadowników i ogrodników oraz krytycznych uwagach skierowanych przez organizacje przedsiębiorców.
Projektowane regulacje przewidywały bowiem likwidację przepisów w zakresie preferencyjnego opodatkowania podatkiem VAT napojów z co najmniej 20% poziomem wkładu surowcowego. W konsekwencji znaczna liczba napojów z wkładem surowcowym na przywołanym poziomie przestałaby korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT. Zgodnie z projektowanymi na tamten moment przepisami funkcjonowałby wyłącznie podział na napoje (opodatkowane 23% stawką VAT) bez względu na procentową zawartość wkładu surowcowego i nektary bądź „czyste” soki (korzystające ze stawek obniżonych). Powyższe oznaczałoby zrównanie w skutkach podatkowych napojów z co najmniej 20% poziomem wkładu surowcowego (nawet 90%) z tzw. napojami śmieciowymi.
Pomimo iż projektowane regulacje mają docelowo uprościć system stawek VAT (w szczególności poprzez odejście od przestarzałej nomenklatury PKWiU), to zakładają jednocześnie ich zmianę w odniesieniu do wybranych kategorii towarów.
W oczekiwaniu na ostateczny kształt przepisów przypominamy, że przepisy miały wprowadzić możliwość stosowania obniżonej 5% stawki VAT na wybrane kategorie towarów tj.: owoce tropikalne i cytrusowe (obecnie są opodatkowane stawką 8%); pieczywo każdego rodzaju włącznie z ciastkami (obecnie objęte są stawkami 5% lub 8% lub 23%); książki wszelkiego rodzaju– drukowane jak i te w formie elektronicznej tzw. e-booki (oznacza to obniżenie stawki VAT z 23% na 5% dla książek nie oznaczonych symbolami ISBN, co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej).
Nowe regulacje miały dawać również możliwość zastosowania obniżonej 8% stawki VAT na gazety, dzienniki i czasopisma, a także e-prasę. Oznacza to obniżenie stawki z 23% na 8% dla wydawnictw nie oznaczonych symbolami ISSN (co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej).
Nowelizacja zakłada również wzrost stawki VAT np. dla wybranych przypraw nieprzetworzonych oraz owoców morza.
Projektowane przepisy przewidują również możliwość uzyskania przez podatników tzw. Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) w zakresie właściwej stawki podatku VAT dla poszczególnych towarów/usług. Powyższe powinno przyczynić się do zwiększenia pewności podatników co do prawidłowości stosowanych przez nich stawek VAT. Możliwość wnioskowania o WIS miała przysługiwać podatnikom od 1 czerwca 2019 r. Pytanie więc, czy w tym zakresie możemy się spodziewać jej wejścia w życie jeszcze przed początkiem 2020 r.? Okaże się wkrótce…
Współautor: Magdalena Jaworska
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym. Specjalizuje się głównie w podatku od towarów i usług na rzecz polskich i zagranicznych spółek z różnych branż (m.in. FMCG, retail, leasingowa, budowlana). W szczególności doradza klientom rozpoczynającym działalność na rynkach zagranicznych pod kątem opracowania optymalnych łańcuchów dostaw towarów i dokumentowania w obrocie międzynarodowym. W swojej codziennej pracy brała również udział w świadczeniu usług bieżącego rozliczania VAT, zarówno w Polsce (przez podmioty krajowe jak i zagraniczne) jak i zagranicą (przez podatników polskich). Poza wsparciem mającym na celu planowanie przyszłych transakcji, Magda była zaangażowana również w szereg projektów nastawionych na ograniczenie ryzyka w obszarze podatku od towarów i usług oraz odpowiedzialności karnej skarbowej członków zarządu i osób decyzyjnych, w szczególności firm działających w branżach wrażliwych na wyłudzenia VAT.
Uczestniczyła w wielu kompleksowych projektach obejmujących przegląd rozliczeń podatkowych spółek z różnych branż oraz koordynowała na ich rzecz bieżące doradztwo podatkowe (VAT, CIT, PIT, podatki międzynarodowe, odpowiedzialność karna skarbowa). W ostatnim czasie wspierała również organizacje branżowe w trakcie konsultacji przy MF dotyczących nowych regulacji voucherowych w VAT oraz opodatkowania podatkami dochodowymi samochodów.