Usługa kompleksowa – jak prawidłowo wystawić fakturę?
Zgodnie z przepisami faktura powinna odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji między kontrahentami.
Co w sytuacji, kiedy przepisy w zakresie niektórych usług np. usług kompleksowych nie wskazują szczegółowo sposobu ich udokumentowania?
Odpowiedzią na to pytanie zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 5 czerwca 2019, sygn. I FSK 661/17 stwierdził, że faktura powinna odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji. Natomiast przepisy ustawy o VAT nie tylko nie wprowadzają ograniczenia, co do wystawiania faktury, która wskazywałaby w odrębnych pozycjach różne świadczenia, ale wręcz przeciwnie – z treści przepisów można wysnuć wniosek, że podatnik jest zobowiązany w sposób rzetelny wykazać to, co w rzeczywistości miało miejsce, tzn. czynności, które dokumentuje fakturą.
Spółka świadcząc usługi kompleksowe wystąpiła z wnioskiem o interpretację co do prawidłowości dokumentowania fakturą takiej transakcji. We wniosku wskazała, że dokonuje sprzedaży towarów podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (załącznik 11 do ustawy), oraz związanych z dostawą usług dodatkowych (cięcia, transportu), do których również stosuje mechanizm odwrotnego obciążenia. Spółka ponadto zauważyła, że na fakturze wskazane są wszystkie zdarzenia składające się na dostawę towarów czyli zarówno towar, jak również poszczególne dodatkowe czynności (usługi).
Zaskakujące było stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach oraz WSA w Gliwicach, które potwierdziły, iż towary i usługi dodatkowe stanowią świadczenie kompleksowe podlegające mechanizmowi odwrotnego obciążenia, jednak wyszczególnienie na fakturze wszystkich czynności składających się na to kompleksowe świadczenie nie jest prawidłowe i sugeruje, że przedmiotem sprzedaży było kilka odrębnych świadczeń, a nie jedno kompleksowe świadczenie, szczególnie gdy dostawa dotyczy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT oraz usług cięcia/przepalenia, atestu i transportu, które świadczone odrębnie nie podlegają procedurze odwrotnego obciążenia tylko opodatkowaniu na zadach ogólnych.
Zdaniem DIS w Katowicach i WSA w Gliwicach na fakturze powinna być tylko jedna pozycja.
Spółka nie zgadzając się z powyższym stanowiskiem wniosła skargę kasacyjną doprowadzając do uchylenia interpretacji DIS oraz wyroku WSA.
Jak wynika z wyroku NSA nie można kwestionować prawidłowości wystawienia faktury dokumentującej usługi kompleksowe w ten sposób, iż organ podatkowy uzna, że wyszczególnienie wszystkich wykonanych czynności (podlegających np. różnym stawkom, zwolnieniu czy mechanizmowi odwrotnego obciążenia) dyskwalifikuje tę usługę jako usługę kompleksową. Brak jest przepisu, który zakazywałby takiego sposobu udokumentowania świadczonej usługi kompleksowej.
W związku z tym należy powołać się w tym miejscu na zasadę, iż „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”.