Zbycie praw i obowiązków wynikających z udziału w spółce osobowej
Stratę ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej można rozliczyć z innymi dochodami (kapitałowymi)
Wyrok NSA z 15 marca 2019 r., sygn. II FSK 781/17 potwierdza zróżnicowanie skutków podatkowych w zależności od sposobu zmiany składu osobowego wspólników w spółce osobowej.
Przedmiotem sporu była kwestia wyłączenia z kategorii przychodów podatkowych wynagrodzenia należnego podatnikowi będącemu osobą prawną – wspólnikowi spółki osobowej za zbycie (przeniesienie) ogółu praw i obowiązków [OPIO] w tej spółce, gdy wynagrodzenie to jest niższe niż wydatki poniesione na nabycie (objęcie) OPIO w takiej spółce powiększone o uzyskane w okresie posiadania OPIO w spółce dochody podatkowe przypadające na wspólnika i pomniejszone o otrzymane z tytułu tych dochodów wypłaty oraz wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. NSA uznał, że gdy zbywca OPIO w spółce osobowej osiąga ekonomiczną stratę to może ją rozliczyć w kalkulacji CIT łącznie z innymi dochodami (od 2018 roku tylko kapitałowymi).
Sposoby wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej
Wyróżnia się następujące sposoby by wspólnik przestał być wspólnikiem spółki osobowej:
- wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej w przypadkach konkretnie wskazanych w ksh: wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika, śmierć wspólnika lub ogłoszenia jego upadłości, wyłączenia wspólnika na mocy orzeczenia sądu;
- przeniesienia (zbycia) OPIO wspólnika w spółce osobowej na inną osobę (art. 10 ksh).
- jest odrębnie uregulowane w ksh (zbycie (przeniesienie OPIO uregulowane jest art. 10 ksh),
- wiąże z odmiennymi rozliczeniami (rozliczenia z tytułu przeniesienia OPIO dokonywane są pomiędzy wspólnikiem zbywającym OPIO a osobą trzecią) oraz
- rodzi odmienne konsekwencje na gruncie prawa (w przypadku przeniesienia OPIO dochodzi do kontynuacji uprawnień i zobowiązań korporacyjnych w spółce osobowej po zmianach podmiotowych).