Czy faktura wystawiona przedwcześnie kreuje ryzyko „faktury pustej”?
Rozstrzygana sprawa dotyczyła zagadnienia dotyczącego sposobu rozliczenia dla potrzeb VAT faktury wystawionej przedwcześnie tj. 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Spółka w związku z powstałymi wątpliwościami wystąpiła do Dyrektora KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku wskazała, że jest Spółką świadczącą usługi informatyczne. Zgodnie z zawieranymi umowami zaliczki na poczet usług są płacone na podstawie wystawionej wcześniej faktury VAT w terminie do 30 dni od dnia jej wystawienia. Niemniej jednak czasami wskazany termin nie jest zachowany przez kontrahenta i płatność dokonywana jest po wskazanym w umowie terminie, co tym samym oznacza, że obowiązek w odniesieniu do umówionej zaliczki nie powstaje.
Spółka powzięła wątpliwość czy w tej sytuacji nie dojdzie do uznania, że przedwcześnie wystawiona faktura jest „faktura pustą” oraz czy powinna wystawić fakturę korygującą w zakresie powstałej nieprawidłowości.
Jak można było się podziewać stanowisko Dyrektora KIS (sygn. 0112-KDIL4.4012.337.2018.2.TKU) nie odzwierciedlało argumentów Spółki. Organ podatkowy uznał, że w tym przypadku mamy do czynienia z „fakturą pustą”.
W wyniku skargi sprawa trafiła do WSA w Rzeszowie (sygn. I SA/Rz 1130/18), który stanął na stanowisku, że art. 108 ust. 1 ustawy o VAT – dotyczący „faktury pustej” – nie ma zastosowania do faktury wystawionej przedwcześnie. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania zaliczki, a nie w momencie jej wystawienia. Ponadto Sąd podkreślił, że Spółka nie ma obowiązku korygowania tak wystawionej faktury.
Kiedy można mówić o „fakturze pustej”? Czy Sąd miał rację wydając powyższy wyrok?
O „fakturze pustej” można mówić wówczas kiedy intencjonalnie podatnik wprowadza do obrotu prawnego fakturę, która nie dokumentuje, nie dokumentowała i nie będzie dokumentowała żadnej rzeczywistej transakcji. W sytuacji opisanej we wniosku intencją była rzeczywista usługa. Ponadto faktury zaliczkowe rządzą się szczególnymi zasadami.
Poza tym niniejszy wyrok, nie pierwszy już w tej materii, wskazuje jasno, że wystawienie faktury 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego nie jest równoznaczne z uznaniem tak wystawionej faktury za „fakturę pustą”, o ile transakcja, którą dokumentuje faktura jest transakcją rzeczywistą.