Różnice kursowe od dywidendy wypłaconej w walucie obcej
Wartość dywidendy do podziału miedzy wspólników ustala się złotych. Wynika to z ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą księgi rachunkowe należy prowadzić w walucie polskiej. Nie ma jednak przeszkód, aby dywidenda określona w uchwale o podziale zysku i wyrażona w złotych, została faktycznie wypłacona w innej walucie.
W celu faktycznego wypłacenia dywidendy w innej walucie, konieczne będzie jednak ustalenie jej wartości w tej innej walucie, czyli przeliczenie. Co do zasady, przeliczeniu podlega kwota dywidendy netto, tj. pomniejszona o ewentualnie należny zryczałtowany podatek dochodowy. W praktyce mogą powstać wątpliwości po jakim kursie należy dokonać przeliczenia.
Przepisy podatkowe nie nakazują stosowania żadnego konkretnego kursu waluty. Praktycznym rozwiązaniem jest podjęcie stosownej uchwały lub porozumienia, w którym określi się, że dywidenda zostanie przeliczona na walutę obcą według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej wypłaty.
Takie przeliczenie kwoty dywidendy na walutę obca jest o tyle korzystne, że eliminuje ryzyko powstania bilansowych różnic kursowych, które nie mogłyby zostać zakwalifikowane jako podatkowe różnice kursowe. Co do zasady, przeliczenie dywidendy z waluty polskiej na walutę obcą nie prowadzi bowiem do powstania zobowiązania wyrażonego w walucie obcej, a tym samym podatkowych różnic kursowych, ponieważ jej wypłata nie wiąże się z poniesionym kosztem wyrażonym w walucie obcej. Na gruncie ustawy o CIT, wypłata dywidendy (niezależnie od waluty) nie stanowi bowiem wydatku poniesionego w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
O ile jednak, same rozrachunki ze wspólnikami w zakresie wypłaty dywidendy nie skutkują powstaniem podatkowych różnic kursowych, to już jej zapłata w ramach prowadzonego przez spółkę rachunku walutowego, do takich różnic może prowadzić.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym stanowią odrębną kategorię podatkowych różnic kursowych, które nie są zależne od przyczyny wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy czy ich wypływu z tego rachunku. To, że wypłata z rachunku walutowego jest dokonywana w związku z wypłatą dywidendy wspólnikom, nie ma więc znaczenia. Tym samym, jeżeli spółka wypłaci dywidendę ze środków własnych zgromadzonych na rachunku walutowym w oparciu o uchwałę lub porozumienie w zaproponowanym wyżej kształcie, to u spółki powstanie podatkowa różnica kursowa od własnych środków pieniężnych obliczona jako różnica pomiędzy kursem przyjętym do wyceny wpływów kwoty rozchodu waluty (LIFO, FIFO lub średniej ważonej) oraz kursem średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty dywidendy. Powstała w ten sposób różnica kursowa zwiększy koszty uzyskania przychodów lub przychody podatkowe spółki, jako różnica kursowa dodatnia lub ujemna naliczana od rachunku walutowego.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 maja 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.55.2018.1.KK.