Exit tax od 1 stycznia 2019 r.
Exit Tax czyli podatek od tzw. niezrealizowanych zysków, znany szerzej jako podatek od wyprowadzki, stanie się faktem i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Co do zasady, opodatkowanie exit tax wystąpi jeżeli w wyniku działań podatnika i to zarówno podatników CIT jak i PIT, polski fiskus utraci prawo do opodatkowania majątku przeniesionego za granicę w rozumieniu tych nowych regulacji. Będzie to wynikało najczęściej ze zmiany rezydencji podatkowej podatnika lub z fizycznego przesunięcia majątku za granicę i zastosowania szczególnych rozwiązań znanych umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Co do zasady, stawka podatku wyniesie 19%, niemniej w szczególnych przypadkach osoby fizyczne zapłacą 3% podatek. Ustalenie podstawy opodatkowania będzie zależało od rodzaju majątku w dniu wyprowadzki.
Przykładem zastosowania exit tax będzie zmiana rezydencji osoby fizycznej będącej polskim podatnikiem przez co najmniej 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat , która posiada np. udziały lub akcje w spółkach kapitałowych. Dotychczas taka sytuacja nie była opodatkowana. Od 1 stycznia 2019 r. sam fakt utraty polskiej rezydencji podatkowej będzie skutkował koniecznością zapłaty podatku od wartości posiadanych udziałów lub akcji pomniejszonej o podatkowy koszt nabycia – nawet jeżeli podatnik nie osiągnął jakiegokolwiek przysporzenia. Czyli wraz z wyprowadzką trzeba będzie zapłacić podatek taki jak by podatnik zbył odpłatnie posiadane akcje lub udziały.
Podobnie będzie w przypadku przeniesienia poza granice Polski zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). W takiej sytuacji exit tax byłby należny od łącznej wartości przeniesionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Gdyby natomiast przenoszony majątek nie stanowił ZCP, to podatek należałoby zapłacić od wartości każdorazowego składnika majątku, który opuścił terytorium Polski.
Ustawodawca przewidział bardzo krótki czas na ustalenie podstawy opodatkowania, obliczenie podatku oraz jego zapłatę. Exit tax powinien być bowiem rozliczony do 7 dni miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiła wyprowadzka lub przeniesienie majątku.
Exit tax będzie należny jeżeli wartość majątku, którego podatek dotyczy przekracza 4.000.000 zł. Nowe regulacje zawierają szereg rozwiązań szczegółowych, dlatego zastosowanie podatku od wyprowadzki wymaga skrupulatnej oceny sytuacji konkretnego podatnika.
[fusion_button link=”https://www.mddp.pl_blog/zapisz-sie-na-newsletter/” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”custom” button_gradient_top_color=”#002b64″ button_gradient_bottom_color=”#002b64″ button_gradient_top_color_hover=”#eaeaea” button_gradient_bottom_color_hover=”#eaeaea” accent_color=”#ffffff” accent_hover_color=”#002b64″ type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”xlarge” stretch=”default” shape=”round” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]SUBSKRYBUJ[/fusion_button]