Organizacja firmowego festynu z promocją zdrowia bez prawa do odliczenia VAT
Pracodawcy na różne możliwe sposoby starają się zachęcić potencjalnych pracowników i zatrzymać obecnych. Oferowane są już nie tylko pakiety medyczne, karnety fitness, czy świąteczne bonusy, ale nawet pikniki połączone z promocją zdrowego stylu życia. Praktyka pokazuje, że tego typu inicjatywy wymagają szczególnej analizy przepisów podatkowych. A większość konsekwencji podatkowych w tym zakresie rozstrzygane są przez sądy administracyjne. Ostatni z nich przesądził właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Tym razem kanwą sporu było prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z organizacją pikniku prozdrowotnego dla pracowników i ich rodzin.
Sprawa dotyczyła spółki produkującej części samochodowe. Spółka we wniosku o interpretację wyjaśniła, że wdraża obecnie program promowania wśród pracowników zdrowego stylu życia, którego głównym celem jest m.in. walka z paleniem, propagowanie zdrowego odżywiania, i aktywnego spędzania wolnego czasu. A jednym z elementów tego programu miały być właśnie pikniki „Żyj zdrowo”, organizowane zarówno dla pracowników i ich rodzin, ale również dla zleceniobiorców i przedstawicieli korporacji.
Spółka uważała, że będzie uprawniona do odliczenia VAT w związku z nabyciem towarów i usług, wykorzystywanych do organizacji tego przedsięwzięcia. Niestety innego zdania był nie tylko dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, ale również i sądy administracyjne obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zgodził się, że co prawda organizacja pikniku dla pracowników i ich rodzin może wpłynąć na zwiększenie integracji i podnieść ich wydajność, więc wydatki te de facto mogą mieć pośredni związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną Spółki. To jednak tak szeroki krąg osób uczestniczących w organizowanym pikniku powoduje, że związek tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną Spółki jest zbyt odległy i wysoce niepewny. W ocenie sądu administracyjnego ważny dla skutków podatkowych organizowanego spotkania był charakter prowadzonej działalności przez spółkę. Jak zauważył NSA w uzasadnieniu wyroku, choć prawo do odliczenia VAT przysługuje również w związku z kosztami ogólnymi, to jednak powinny one stanowić element cenotwórczy dostarczanych towarów i usług – co w tym przypadku nie zostało spełnione.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w orzecznictwie sądów administracyjnych można odnaleźć również i te argumenty, które mogłyby potwierdzić prawo podatnika do odliczenia VAT z tytułu organizacji imprez integracyjnych. Jak chociażby w wyroku NSA z dnia 23 października 2015 roku (sygn. akt I FSK 1104/14), w którym skład orzekający nie znalazł podstaw do twierdzenia, że poniesione wydatki na organizację firmowego festynu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. Skoro usługi świadczone na rzecz osób nie będących pracownikami są opodatkowane, to podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Przedstawione zatem przez NSA rozstrzygnięcie prezentuje dość kontrowersyjny pogląd i raczej odmienny od obowiązującej dotychczas linii orzeczniczej. Miejmy nadzieję, że obecny wyrok NSA nie zrewolucjonizuje prezentowanego podejścia organów podatkowych do przedstawionego problemu i nadal będzie przeważać to bardziej zdroworozsądkowe.