Wiążąca informacja stawkowa - nowe narzędzie dla podatników
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie kolejnej hybrydy indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego – obok wiążącej opinii zabezpieczających i wiążących informacji akcyzowych mają pojawić się wiążące informacje stawkowe tzw. WIS. Jak sama nazwa sugeruje ma być to instytucja odnosząca się do stawek VAT. Wiążąca informacja stawkowa ma być wydawana – w formie decyzji – na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług.
Istotą wiążącej informacji stawkowej ma być to, że decyzja ta ma zawierać opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS oraz klasyfikację tego towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury Scalonej (CN) albo tej usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji PKWiU, a także stawkę podatku właściwą dla tego towaru albo dla tej usługi.
WISy będą wydawane przez wskazanych przez Ministra Finansów dyrektorów izb administracji skarbowej na wniosek podatnika posiadającego NIP lub zamawiającego w rozumieniu ustawy o zamówieniach publicznych. W tym ostatnim przypadku, aby otrzymać WIS zamawiający będzie musiał wskazać wpływ stawki VAT na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym, co nie wydaje się szczególnie trudne.
Wniosek będzie mógł dotyczyć jednego towaru lub jednej usługi. Co istotne, składając wniosek podatnik będzie mógł zwrócić się także o sklasyfikowanie towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów dotyczących VAT, innych niż dotyczące określenia stawki podatku.
Wnioskodawca zwracając się o wydanie WIS zobowiązany będzie do wskazania szczegółowego opisu towaru albo usługi pozwalającego na jego klasyfikację według CN albo PKWiU. Do wniosku będzie można dołączyć dokumenty odnoszące się do towaru albo usługi – fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta lub inne dostępne dokumenty pozwalające na dokonanie właściwej klasyfikacji towaru albo usługi. Projekt przewiduje również możliwość przeprowadzenia – na koszt wnioskodawcy – badań lub analiz.
Odmiennie, niż ma to miejsce w przypadku interpretacji indywidualnych potwierdzenie uiszczenia opłaty – w wysokości 40 zł – wymagane będzie już przy składaniu wniosku.
Decyzja – WIS – będzie miała moc wiążącą wobec organów podatkowych od momentu otrzymania jej przez wnioskodawcę. Innymi słowy, zastosowanie się do WIS będzie chroniło wnioskodawcę w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu, w którym WIS została doręczona temu podatnikowi, zaś w przypadku usług – do usługi, która została wyświadczona po dniu, w którym WIS została doręczona wnioskodawcy.
Wiążąca informacja stawkowa ma być wydawana najpóźniej w terminie 3 miesięcy od otrzymania wniosku o jej wydanie. Jeżeli wydanie WIS będzie wymagało przeprowadzenia badań lub analiz, termin na jej wydanie będzie biegł od dnia otrzymania wyników tych badań lub analiz.
WIS będzie mogła być uchylona lub zmieniona – bądź to z urzędu, bądź też na wniosek – jeżeli organ, który ją wydał stwierdzi jej nieprawidłowość, gdy przestanie być ona zgodna z prawne na skutek przyjęcia zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN), przyjęcia przez Komisję Europejską środków, w celu określenia klasyfikacji taryfowej towarów lub gdy przestanie być zgodna z interpretacją Nomenklatury Scalonej (CN), w tym m.in. wynikającą z wyroku TSUE.
Zmiana lub uchylenie WIS będzie następować również w przypadku wystąpienia przesłanek wznowienia postępowania, o których mowa w Ordynacji podatkowej, w tym np. wyjścia na jaw nowych okoliczności mających wpływ na wydanie decyzji, które istniały w dniu jej wydania, ale nie były znane organowi podatkowemu.
Warto także pamiętać, że w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowe w zakresie podatku odnoszących się do towaru / usługi, które były przedmiotem wniosku, WIS wygaśnie z mocy prawa – z dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów – jeżeli nowelizacja ta spowoduje niezgodność WIS z nowymi przepisami. W takim przypadku nie będzie konieczne wydawanie żadnego aktu prawnego, a WIS po prostu przestanie wiązać organy podatkowe.