Korzystanie z usług w Polsce może tworzyć stałe miejsce prowadzenia działalności (FE) dla celów VAT
Usługowe konfekcjonowanie wraz z obsługą wysyłek do klientów sklepu internetowego należącego do spółki z innego kraju UE może tworzyć stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej tej spółki dla celów VAT w Polsce. Takie stanowisko przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ostatniej interpretacji indywidualnej dotyczącej określenia stałego miejsca prowadzenia działalności dla celów VAT.
Okoliczności sprawy kształtują się następująco:
- Wnioskodawcą jest spółka z branży kosmetycznej z siedzibą w Holandii, która sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem sklepu internetowego. Produkty są wysyłane z terytorium Polski do nabywców na terytorium Polski, Unii Europejskiej i krajów trzecich.
- Spółka na terytorium Polski współpracuje z Usługodawcą 1, który świadczy na jej rzecz usługę konfekcjonowania, usługi operacyjne (np. kontroli stanów magazynowych), consultingowe i związane z obsługą sprzedaży, w tym usługi organizacji transportu.
- Przygotowany do wysyłki produkt (po wykonaniu usługi konfekcjonowania) jest transportowany do Usługodawcy 2, który zarządza gotowymi produktami, w tym realizuje zamówienia i składa kosmetyki w zestawy.
- Reprezentowanie Wnioskodawcy, w tym negocjowanie i zawieranie umów w imieniu Wnioskodawcy z innymi kontrahentami należy do obowiązków pełnomocnika, jest zarówno dyrektorem operacyjnym na obszar Europy, jak i wyłączanym właścicielem oraz prezesem zarządu Usługodawcy 1.
- Pełnomocnik co do zasady podejmuje czynności związane z pełnioną funkcją będąc na terytorium Holandii.
- Wnioskodawca nie ma tytułu prawnego do jakichkolwiek nieruchomości, zaplecza technicznego lub infrastruktury na terytorium Polski, Usługodawca 1 i Usługodawca 2 świadczą przedmiotowe usługi z wykorzystaniem własnej infrastruktury i personelu.
- Podatnik stoi na stanowisku, że stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT w Polsce nie występuje u niego.
Zdaniem Organu:
- zaplecze którym dysponuje Wnioskodawca w Polsce, umożliwia mu prowadzenie niezależnej działalności na terytorium kraju w sposób ciągły;
- bez znaczenia pozostaje czy pracownicy są zatrudnieni bezpośrednio przez Wnioskodawcę;
- również zasoby techniczne nie muszą należeć do Wnioskodawcy (tzn. być jego własnością), wystarczające jest bowiem ich wynajęcie czy też zapewnienie w inny sposób;
- Wnioskodawca choć posiada siedzibę działalności w Holandii, decyduje o konfekcjonowaniu, przechowywaniu i sprzedaży towarów, które odbywają się w Polsce oraz ma istotny wpływ na sposób wykonania wszelkich czynności przez usługodawców, wskazanym przez Organ przykładem jest wskazanie przez Wnioskodawcę w opisie sprawy, że usługa konfekcjonowania obejmuje pakowanie, foliowanie, etykietowanie i sortowanie zgodnie z wymogami Wnioskodawcy;
- Wnioskodawca planuje stałą wieloletnią współpracę z Usługodawcą 1 i Usługodawcą 2.
W konsekwencji – zdaniem Organu – Wnioskodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które cechuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego. Organ nie wyjaśnia jednak, w jaki sposób zaplecze którym dysponuje Wnioskodawca w Polsce, umożliwia mu prowadzenie niezależnej działalności na terytorium kraju, skoro Usługodawca 1 i 2 wykonują jedynie usługi zlecone przez Wnioskodawcę.
W kontekście bogatego dorobku orzeczniczego i szerokiego zbioru interpretacji indywidualnych poprzez przedstawioną interpretację koncept stałego miejsca prowadzenia działalności dla celów VAT wydaje się być rozszerzany o kolejne przyczółki – w tym przypadku usługowe konfekcjonowanie i obsługa wysyłek do klientów sklepów internetowych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 września 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.438.2018.2.JŻ